PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują nową linię segregacji odpadów

  • PAP    7 czerwca 2011 - 17:11
Zbudują nową linię segregacji odpadów

Do końca tego roku przy składowisku w Świętochłowicach powstanie zautomatyzowana linia segregacji odpadów komunalnych.
Ponad 80 proc. wartej 12 mln zł inwestycji sfinansują środki unijne.

O wyłonieniu podmiotu, który dostarczy urządzenia i wybuduje nową linię, poinformował we wtorek prezydent miasta, Dawid Kostempski (zabierz głos/oceń prezydenta). Wybrano ofertę firmy Synkret z Bytomia - jedną z sześciu, jakie wpłynęły w ogłoszonym w tej sprawie przetargu.

Po zakończeniu inwestycji znacznie większa niż dotąd część odpadów trafi do recyklingu. - Szacujemy, że efektywność segregacji odpadów wzrośnie co najmniej o 30 proc. w stosunku do obecnie działającej, manualnej linii segregacji - powiedział prezydent.

Czytaj też: Nowoczesna utylizacja odpadów w Gdańsku 

Planowana docelowa wydajność nowej linii to ok. 30 tys. ton odpadów rocznie. Obecnie mieszkańcy Świętochłowic - położonych w centrum aglomeracji katowickiej - wytwarzają w ciągu roku ok. 23 tys. ton śmieci.

Dzięki nowej linii zarówno szkło i metale, jak i papier oraz tworzywa sztuczne, będą ponownie wykorzystywane. W ten sposób zmniejszy się ilość śmieci, trafiających na składowisko. Linia pozwoli także na odizolowanie odpadów niebezpiecznych.

Czytaj też: Ustawa odpadowa kartą przetargową w sprawie kar

Według Kostempskiego, świętochłowicka inwestycja wpisuje się w tworzenie regionalnego systemu gospodarki odpadami, którego częścią w przyszłości ma być elektrownia zasilana śmieciami. Nad projektem budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów pracuje skupiający 14 miast Śląska i Zagłębia Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), którego Kostempski jest szefem.

- Zanim odpady trafią do utylizacji termicznej, konieczna będzie ich profesjonalna segregacja. Może ona być prowadzona w wielu miejscach, przede wszystkim z wykorzystaniem już istniejących i projektowanych linii segregacji. W tym sensie inwestycja w Świętochłowicach wpisuje się w cały system gospodarki odpadami - wyjaśnił prezydent Świętochłowic.

Czytaj też: Różne drogi prowadzą do spalarni

Do 2030 r. gminy powinny odzyskiwać nawet 75 proc. trafiających obecnie na składowiska odpadów. Dzięki nowoczesnej linii segregacji, w Świętochłowicach już teraz możliwe będzie powtórne wykorzystanie co najmniej połowy śmieci.

Unijne dofinansowanie pokryje 83 proc. miejskiej inwestycji. Środki pochodzą z programu "Infrastruktura i Środowisko".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biocrudepolska, 2011-06-08 10:16:34

    I swietnie... Tylko co dalej z tym rozsegregowanym towarem ??? Jest w tym ok. 38 % masy biodegradowalnej i warto by pomyslec by z tym cos zrobic.... Co... Przetworzyc na energie i nawoz - to co proponuje Firma Kanadyjska Biocrude Technology - tyle ze NIKT jej nie slyszy, mimo ze proponuje nawet... finansowanie w 100 % calego przedsiewziecia!!!! Prezydenci, Prezes GZMu sa glusi na te glosy !!! wola zaplacic za malutka (250 000 To/rok) jak na rynek slaski niechciana spalarnie i potem sie "bujac" z jej utrzymaniem w ruchu - patrz spalarnia w warszawie dfo ktore od poczatku podatnicy doplacaja. A tu proponuje sie projet w formie BOOT (budowa, organizacja, operacja, transfer) , bez zdnego wkladu ze strony samorzadu jak tylko zapewnienie dostawy odpadow i terenu na 30 - ci lat operacji Instalacji. Jesli znajdzie sie madry i zainteresowany, zapraszam do kontakt: tadeusz jurkiewicz 032 209 44 56 600 209 893 Ruda Slaska  rozwiń