PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują nową wieżę kontrolną

  • PAP    17 stycznia 2011 - 19:32
Zbudują nową wieżę kontrolną

W lipcu tego roku ruszyć ma budowa nowej wieży kontroli lotów na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Inwestycja ma kosztować w ok. 23 mln zł - poinformował prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Krzysztof Banaszek.
Dodał, że sama budowa potrwa niespełna dwa lata, do końca 2012.

- Planujemy, że wieża rozpocznie funkcjonowanie w połowie 2013 r. Będzie to typowy obiekt dla lotnisk regionalnych, które się intensywnie rozwijają, tak jak Jasionka. Podobną inwestycję realizujemy obecnie także na lotnisku w Łodzi - powiedział Banaszek na konferencji prasowej w Jasionce.

Obiekt będzie miał ponad 1,7 tys. m. kw. powierzchni użytkowej. Wieża będzie miała 33 metry wysokości. Zostanie wybudowana obok nowego terminalu, którego budowa właśnie trwa. Przetarg na wykonanie wieży ma zostać ogłoszony w ciągu kilku tygodni.

Jak powiedział obecny na konferencji Jaromir Boruta z firmy Ingerop, która zaprojektowała wieżę, budynek będzie miał nowoczesny charakter, jego elewacja wykonana zostanie z blachy tytanowo-cynkowej.

Wieża, która obecnie funkcjonuje w Jasionce, została wybudowana jeszcze w latach 70-tych. Ma wysokość zaledwie 11 metrów.

Koszt nowej wieży wyniesie 18 mln zł; kolejne 5 mln zł kosztować będzie jej wyposażenie. Pieniądze na budowę pochodzą z budżetu PAŻP.

Lotnisko w Jasionce odprawiło w minionym roku ponad 450 tys. pasażerów

Podrzeszowskie lotnisko obsługuje obecnie połączenia krajowe i międzynarodowe m.in. do Londynu, Nowego Jorku (od czerwca do września), Frankfurtu oraz Warszawy i Gdańska (od czerwca do sierpnia). Trasy obsługiwane są przez Ryanair, LOT, Lufthansę oraz Jet Air. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.