PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdążą udokumentować metro w Warszawie?

  • PAP    4 maja 2011 - 16:56
Zdążą udokumentować metro w Warszawie?

Wojewoda mazowiecki oczekuje na dokumenty z warszawskiego magistratu w sprawie pozwoleń na budowę metra.
Najpóźniej w czwartek stołeczny ratusz musi dostarczyć wojewodzie mazowieckiemu wszystkie dokumenty konieczne do wydania pozwoleń na budowę trzech stacji II linii metra. Jeśli tak się nie stanie, ich budowa może opóźnić się o ponad dwa miesiące.

Czytaj też: Będą guzki w metrze

Wnioski o pozwolenie na budowę trzech z siedmiu stacji podziemnej kolejki - Świętokrzyska, Rondo ONZ i Dworzec Wileński ratusz skierował do wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego na początku tego roku. W dokumentacji brakowało jednak m.in. uzgodnień konserwatorskich, dotyczących zagrożenia dla zabytkowych obiektów. Wojewoda wystąpił o jej uzupełnienie.

Ponownie ratusz złożył dokumentację przed Wielkanocą, jednak po raz kolejny okazało się, że jest ona niekompletna. Nadal nie było m.in. uzgodnień z konserwatorem zabytków, których brak wojewoda wskazał w styczniu. Nieprzekraczalny termin na uzupełnienie dokumentów wojewoda wyznaczył ratuszowi na czwartek.

Czytaj też: Jest zgoda na budowę tuneli metra

Pytany o tę sprawę rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko nie potrafił powiedzieć, jakich dokładnie dokumentów domaga się Kozłowski. - Do dziś nie dostaliśmy od wojewody pisma, w którym wymienione byłyby te braki. Z tego powodu nie wiemy, kto ma je uzupełnić - powiedział.

Z kolei rzecznik wojewody Ivetta Biały powiedziała, że o brakujących dokumentach przedstawicieli ratusza poinformowano ustnie podczas spotkania 2 maja i zrezygnowano z ponownego pisemnego powiadomienia, bo zostało ono wystosowane już w styczniu. - Mamy wrażenie, że to nam bardziej zależy na wydaniu tych pozwoleń niż miastu na ich uzyskaniu. Od stycznia nasi przedstawiciele raz w tygodniu spotykają się z urzędnikami miasta i przypominają o brakujących dokumentach. Niereagowanie na monity i bałagan w dokumentacji, w naszej ocenie źle świadczy o pracy biura projektowego - powiedziała.

Dodała, że część brakujących dokumentów już do wojewody wpłynęła i jest na bieżąco analizowana, choć formalnie postępowanie nie może być wszczęte, dopóki miasto nie złoży kompletu dokumentów. - Jesteśmy jednak dobrej myśli, pozwolenia wydamy prawdopodobnie w tym miesiącu - powiedziała.

Zaznaczyła, że jeśli miasto dokumentacji nie uzupełni, wnioski o wydanie pozwoleń będzie musiało składać ponownie. Dopiero, gdy do wojewody trafi komplet dokumentów, możliwe będzie wszczęcie procedury związanej z wydaniem pozwolenia na budowę. Wojewoda będzie miał na to 65 dni.

Pozwolenia na budowę stacji Świętokrzyska, Rondo ONZ i Dworzec Wileński to ostatnie, których brakuje. Pozostałe cztery - na budowę stacji Rondo Daszyńskiego, Nowy Świat, Powiśle i Stadion, a także na budowę szybów startowych, którymi pod ziemię mają trafić tarcze drążące tunele, już zostały wydane. Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie pod koniec kwietnia zatwierdził też plan drążenia tuneli II linii podziemnej kolejki oraz budowy łącznika z I linią, który ma powstać przy stacji Świętokrzyska.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.