PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrożeją bilety MPK, wyższe opłaty za parkowanie

  • PAP    6 lipca 2011 - 17:46
Zdrożeją bilety MPK, wyższe opłaty za parkowanie

2,8 zł, a nie jak dotąd 2,5 zł, będzie kosztował bilet jednorazowy komunikacji miejskiej w Krakowie.
Wzrosną też opłaty za parkowanie, maksymalne stawki za wywóz śmieci i ścieków oraz opłaty za przedszkola.

Krakowscy radni przyjęli w środę uchwały dotyczące podwyżek. Najwięcej zmian dotyczy opłat w komunikacji miejskiej. Jednorazowy bilet normalny będzie kosztował 2,8 zł, ulgowy 1,4 zł (dotychczas odpowiednio 2,5 zł i 1,25 zł).

Czytaj też: Kielce najtańsze - gdzie pasażer komunikacji miejskiej zapłaci w Polsce najwięcej?

Oprócz funkcjonujących już na rynku biletów 15-minutowego (jego cena wzrośnie z 1,8 zł do 2 zł) i godzinnego (3,6 zł, dotąd 3,1 zł) wprowadzone zostają nowe: 30-minutowy za 2,8 zł i 90–minutowy za 5,2 zł.

„Ceny biletów od kilku lat nie były podnoszone. W tym czasie zdrożało paliwo i energia. Miasto co roku musiało więcej dopłacać do komunikacji. Naszą intencją było stworzenie taryfy biletów czasowych, czyli zachęcenie pasażerów do przesiadek” – mówił Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Wzrosną też ceny biletów okresowych, choć po poprawkach wprowadzonych przez radnych PO, wzrost cen będzie mniejszy niż początkowo planowano: miesięczny imienny bilet na jedną linię zdrożej z 44,8 zł do 46 zł, a na wszystkie linie tramwajowe i autobusowe w granicach miasta z 88,5 zł do 89 zł.

„Nowe taryfy mają zachęcić do kupowania biletów okresowych. Wprowadziliśmy też bilet za 50 zł miesięcznie na wszystkie linie dla bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy, bo oni muszą dużo jeździć, a nie mają dochodu” – mówił radny PO Dominik Jaśkowiec.

Radni zdecydowali, że roczny biletu dla seniora (obecnie za 94 zł, po podwyżce za 120 zł) będzie przysługiwał tylko tym emerytom i rencistom, którzy z powodu niskiego dochodu są uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej.

Kara za przejazd bez ważnego biletu będzie wynosiła 150 zł (było 100 zł). W Krakowie wzrosną opłaty za korzystanie ze strefy płatnego parkowania. Za pierwszą godzinę postoju kierowcy zapłacą tak jak dotąd 3 zł, za drugą 3,5 zł (o 40 gr więcej), za trzecią 4,1 zł (o 90 gr więcej), za czwartą i kolejne tak jak było 3 zł. Zmiany stawek mają wymusić większą rotację pojazdów w zatłoczonym zwykle centrum.

Radni nie zgodzili się na podniesienie do 350 zł miesięcznego abonamentu postojowego w strefie i ma obowiązywać dotychczasowa stawka 250 zł. Nowością jest abonament dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do dziewięciu osób, a ich firmy znajdują się w strefie – 50 zł miesięcznie.

Maksymalna stawka za odbiór odpadów komunalnych wyniesie po podwyżce 100 zł za m sześc., a za wywóz ścieków 40 zł za m sześc. To wzrost od kilku do kilkudziesięciu złotych.

W przedszkolach pierwsze pięć godzin pobytu dziecka jest bezpłatne, ale każda kolejna godzina opieki będzie kosztowała 3,5 zł. Na taką stawkę zgodzili się w środę radni.

To oznacza, że co najmniej o kilkadziesiąt złotych więcej niż obecnie zapłacą rodzice, którzy zostawią dzieci w przedszkolu samorządowym na osiem godzin. Jeszcze dotkliwej podwyżki odczują rodzice, którzy będą chcieli zostawić dziecko na 10 godzin, bo zapłacą razem z wyżywieniem, jak wyliczyli radni, ok. 500 zł miesięcznie.

Niemal wszystkie uchwalone podwyżki zaczną obwiązywać dwa tygodnie po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa małopolskiego, a stawki opłat za przedszkola od 1 września.

Radni uchwalili też opłatę za posiadanie psa – 30 zł rocznie, ale ona zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wawa, 2011-07-07 13:48:09

    A w Głogowie dawno po 3 zł. dolnośląskie