PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdrożeją bilety we wrocławskich autobusach?

  • PAP    30 grudnia 2011 - 16:16
Zdrożeją bilety we wrocławskich autobusach?

Prawdopodobnie w maju 2012 r. wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Jak powiedział rzecznik wrocławskiego Urzędu Miasta Paweł Czuma, wzrost cen spowodowany jest m.in. podwyżką VAT i cen oleju napędowego.
"Koszt biletów komunikacji miejskiej nie zmieniał się we Wrocławiu od 2008 r. Świadomie nie podnosiliśmy w tym czasie cen, ale przy obecnych zmianach makroekonomicznych dłużej nie udało się tego utrzymać" - tłumaczył.

Zdrożeć mają bilety jednorazowe normalne z 2,40 zł do 3 zł, ulgowe z 1,20 zł do 1,50 zł oraz pospieszne z 2,80 zł do 3,20 zł. Od 10 do 25 proc. wzrosną także ceny biletów czasowych, niektórych semestralnych oraz aglomeracyjnych.

"Automatycznie wzrośnie także kara za przejazd bez ważnego biletu. Mandat będzie wynosił 150 zł, ale jeśli ktoś zgłosi się do nas w ciągu siedmiu dni, to wtedy będzie musiał zapłacić 120 zł" - powiedział dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia Marek Czuryło.

Bez zmian pozostanie cena większości biletów okresowych imiennych i na okaziciela. Wzrośnie jedynie koszt biletu 30-dniowego na dwie dowolne linie normalne i pospieszne w granicach oraz poza granicami miasta. "Podwyżki nie dotkną więc tych pasażerów, którzy codziennie i regularnie korzystają z komunikacji miejskiej" - powiedział Czuma.

Pojawią się też nowe typy biletów m.in. siedmiodniowy i 30-dniowy na bagaż, rower lub zwierzę.

Głosowanie nad uchwałą o nowych cenach biletów odbędzie się prawdopodobnie podczas lutowej sesji Rady Miasta i jeżeli radni poprą projekt, to podwyżki mogą zacząć obowiązywać w maju 2012 r. Władze miasta szacują, że po wprowadzeniu nowych stawek za przejazdy wpływy ze sprzedaży biletów w 2012 r. wyniosą ok. 145-150 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.