PARTNER PORTALU
 • BGK

Zespół w Ministerstwie Środowiska poszuka rozwiązań dla terenów zdegradowanych

 • PAP/JS    4 listopada 2016 - 22:05
Zespół w Ministerstwie Środowiska poszuka rozwiązań dla terenów zdegradowanych
Obecnie przepisy zobowiązują sprawcę zanieczyszczeń lub - jak w przypadku zakładów chemicznych w Jaworznie - jego następcę prawnego, do podjęcia działań naprawczych (fot. pixabay.com).

W MŚ powstał zespół, który – we współpracy z ekspertami i przedstawicielami innych resortów – ma zinwentaryzować tereny zdegradowane i wypracować rozwiązania służące ich remediacji, czyli oczyszczeniu z zanieczyszczeń, oraz rekultywacji – podał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Wiceminister odpowiadał w piątek w Sejmie na pytanie posłów, dotyczące perspektywy unieszkodliwienia zgromadzonych w Jaworznie (Śląskie) blisko 200 tys. ton toksycznych odpadów po zakładach azotowych. To jedna z największych bomb ekologicznych w Europie Środkowej. Szacuje się, że na działania zabezpieczające środowisko potrzeba ok. 190 mln zł, a na usunięcie i unieszkodliwienie wszystkich odpadów, nawet 1 mld zł.

Mazurek przyznał, że w podobnych przypadkach zdarza się, iż podmioty, będące następcami prawnymi dawnych zakładów odpowiedzialnych za odpady i zanieczyszczenia, nie są w stanie udźwignąć kosztów procesów remediacji i rekultywacji. Stąd procesy te trwają wiele lat i napotykają na wiele problemów - zarówno finansowych, jak i prawnych. Zespół w resorcie środowiska ma pomóc w wypracowaniu skutecznych rozwiązań w tym zakresie.

"W ramach tego zespołu będą przygotowane takie rozwiązania, aby w przypadkach, gdzie faktycznie jest problem, doprowadzić do zakończenia tych procesów" - poinformował wiceminister, wskazując, że pierwszym zadaniem zespołu będzie pełna inwentaryzacja terenów zdegradowanych w Polsce - zarówno zanieczyszczonych przez przemysł, jak i tych powstałych np. w wyniku niewłaściwego składowania czy porzucenia odpadów.

Czytaj też: W Jaworznie wodociągi dezynfekuje się przy użyciu mobilnego systemu

W pracach zespołu mają brać udział eksperci i przedstawiciele innych ministerstw; niewykluczone, że zarekomenduje on zmiany legislacyjne, przyspieszające likwidację bomb ekologicznych. "Tam, gdzie będą potrzeby legislacyjne, faktycznie trzeba będzie wkroczyć" - powiedział Mazurek, zapewniając, iż resort chce systemowo doprowadzić do remediacji zdegradowanych terenów.

"Będziemy szukać rozwiązań, które jak najszybciej i najskuteczniej załatwią tę sprawę" - powiedział Mazurek, nawiązując także do bomby ekologicznej w Jaworznie i postulatów stworzenia specustawy, która ułatwiłaby rozbrajanie eko-bomb.

Samorządowcy z miast, gdzie znajdują się takie składowiska, wskazywali wcześniej, że ani przedsiębiorcy, ani lokalne władze, nie są w stanie sami poradzić sobie z likwidacją tak dużych składowisk odpadów niebezpiecznych. Potrzebują pomocy rządu, ministerstw i posłów w postaci specjalnego prawa, dostępu do finansowania oraz wsparcia technicznego.

Obecnie przepisy zobowiązują sprawcę zanieczyszczeń lub - jak w przypadku zakładów chemicznych w Jaworznie - jego następcę prawnego, do podjęcia działań naprawczych. Problem w tym, że zanieczyszczenia to efekt zaniedbań sprzed bardzo wielu lat, a przedsiębiorca nie ma szans na udźwignięcie takiego ciężaru finansowego.

W Jaworznie prowadzona przez ponad 80 lat produkcja chemicznych środków ochrony roślin, m.in. DDT i lindanu, wiązała się z powstawaniem odpadów, w tym pestycydów, w większości wyrzucanych na nieuszczelnione podłoże. Toksyczne odpady wytworzyły państwowe Zakłady Chemiczne "Organika-Azot". Zanieczyszczenia te - ok. 200 tys. ton, w tym ok. 40 tys. odpadów groźnego pestycydu HCH - znajdują się w kilku punktach miasta. Szacuje się, że gleba oraz wody podziemne i powierzchniowe skażone są na obszarze ok. 50 hektarów. Same poprodukcyjne chemikalia z lat 1980-90, znajdujące się na obszarze Centralnego Składowiska Odpadów, to 750 tys. beczek.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • ADG, 2016-11-05 00:20:06

  cd. ..... 19 września bieżącego roku w Ministerstwie rolnictwa odbyło się sympozjum , którego organizatorem był Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich majacy na celu przybliżenie i zmobilizowanie Polskich Plantatorów do zwiększenia upraw konopii w kraju.Szkoda,że zabrakło tam przedstawic...ieli Ministerstwa Ochrony Środowiska , Przemysłu- lekkiego , papierniczego , służby zdrowia /. Co tojest 600 ha w skali kraju.Kiedyś byliśmy światowa potęgą.Wyrugowały nas :Francja , Niemcy , Kanada i USA - tam każdy Prezydent posiada ogromne połacie obsiane konopia siewną.Czas zjednoczyć siły i środki i odbudować plantacje oczyszczając przy tym środowisko.Holendrzy pracują nad wprowadzeniem ekologicznego paliwa do samochodów z oleju konopnego.U nas na razie używany jest do celów kulinarnych , kosmetycznych i leczniczych w medycynie naturalnej. cena 1 metra tkaniny o splocie prostym z włókna konopnego szerokości 90cm kosztuje ponad 100 złotych.Kosmetyki z udziałem oleju osiagaja niebotyczne ceny.ADG  rozwiń
 • ADG, 2016-11-04 23:37:43

  .cd. w tej kwestii najlepiej jest , skontaktować się z Poznańskim Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.Ul.Wojska Polskiego 71b, 63 - 630 Poznań.ADG
 • ADG, 2016-11-04 23:26:02

  ..... sposób jest bardzo prosty , treny te należy zrekultywować i obsiać polska konopią siewna.Korzenie oczyszczz zanieczyszczona glebę.Potem użyć je jako opał w elektorciepłowniach i oddzielić z popiołu materiał toskyczny , który może być wykorzystany do dalszego przetworzenia.Ten rodzaj oczyszczen...ia skażonej gleby moca Ustawy nakazal rząd Holandii.1000 plantatorów ma obsiewać swoje pola konopiami siewnymi , które będą wykorzystwane do dalszego przetworzenia , między innym do produkcji bhiodegradowalnych opakowań plastikowych.Z konopii powstaje 2500 produktów medycznych , przemysłowych / papier najwyższej klasy na weksle , papiery bankowe, banknoty , tkaniny - najdelikatniejsza bielizna i pieluszki dla dzieci - Kanada , / Maja na to dwa lata aby oczyścić gleby przed sadzeniem ziemniaków i wprowadzenie nowych technologii.Konopie siewne - włókna wykorzystywane są do produkcji płyt ocieplających / Niemcy /.To tylko nieliczne przykłady jak sama natura może oczyścić glebę .Jest bardziej energetyczna od wikliny i węgla i przy tym pożyteczna.ADG  rozwiń