PARTNER PORTALU
  • BGK

ZGW: pozostawić nadzór starosty nad spółkami wodnymi

  • bad    18 czerwca 2014 - 18:38
ZGW: pozostawić nadzór starosty nad spółkami wodnymi

Pozostawienie nadzoru starosty nad spółkami wodnymi oraz wzmocnienie egzekucji składek - opłat za konserwację i utrzymanie urządzeń melioracyjnych - proponuje Związek Gmin Wiejskich.
Na zaproszenie Ministerstwa Środowiska odbyło się w dniu 18 czerwca 2014r. spotkanie w siedzibie ministerstwa, którego celem było omówienie problemów związanych z propozycją przekazania gminom jako zadanie własne zadań z zakresu nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. Obecni byli przedstawiciele Krajowego Związku Spółek Wodnych, Związku Powiatów Polskich, Ministerstwa Rolnictwa i Związku Gmin Wiejskich RP.

Uczestnicy, poza przedstawicielem ZPP mocno skrytykowali planowane przez resort środowiska zmiany. Spółki wodne, Ministerstwo Rolnictwa i ZGW RP są zdecydowanymi przeciwnikami propozycji rządowych. Zaproponowane zostało rozwiązanie dotyczące powiązania płatności obszarowych dla rolników z obowiązkiem opłacania za utrzymanie stosunków wodnych na gruntach rolnych.

ZGW RP proponuje pozostawienie nadzoru starosty nad spółkami wodnymi oraz wzmocnienie egzekucji składek - opłat za konserwację i utrzymanie urządzeń melioracyjnych. Pismo skierowane w tej sprawie do pana ministra Grabowskiego przez Zarząd ZGW RP jest analizowane przez resort i będzie przekazane na Komitet Stały Rady Ministrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-06-19 12:58:21

    Do Melior: Masz rację, ale oddzielne opłaty na spółki wodne są pobierane i wielu rolników płaci, chociaż nie wszyscy. A właściwie nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej są one pobierane.
  • Melior, 2014-06-19 09:24:46

    W wielu gminach od dawna nie ma już spółek wodnych... Gospodarka siecią melioracyjną gminy jest takim samym zadaniem publicznym jak utrzymanie dróg gminnych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie żąda aby to ci którzy korzystają z tych dróg obłożeni byli osobną opłatą. Tak samo z siecią melioracyjną - poś...rednio to wszyscy mieszkańcy gminy odnoszą korzyści z działania sieci melioracyjnej i podobnie jak drogi - również i sieć melioracyjna powinna być utrzymywana z wpływów podatkowych składanych do gminy. Jeśli ktoś mówi o specjalnej opłacie - ten nie rozumie istoty dobrej administracji: urządzenia użyteczności publicznej (a takimi urządzeniami są elementy sieci melioracyjnej) powinny być utrzymywane na koszt podatnika bez nakładania dodatkowych opłat. Inne rozumowanie prowadzi do wniosku, że na utrzymywanie latarni ulicznych powinno się nakładać opłaty na tych "co odnoszą korzyści z ich funkcjonowania".  rozwiń