PARTNER PORTALU
  • BGK

ZGW RP: Gminy wiejskie nie mogą płacić za naprawę melioracji wodnych

  • AT    25 czerwca 2015 - 10:15
ZGW RP: Gminy wiejskie nie mogą płacić za naprawę melioracji wodnych

Gminy niepokoi nowelizacja prawa wodnego przygotowana przez Ministerstwo Środowiska (fot.zgwrp.pl)

- Nie zgadzamy się na proponowaną nowelizację prawa wodnego - mówi Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Związek w dniach 18-19 czerwca 2015r. obradował w gminie Lubicz. Dyskutował na kilka tematów, które aktualnie nurtują samorządy wiejskie.

Gminy niepokoi nowelizacja prawa wodnego

Gminy przede wszystkim niepokoi nowelizacja prawa wodnego przygotowana przez Ministerstwo Środowiska.

- Po pierwsze, w projekcie wszystkie zadania z zakresu melioracji szczegółowych proponuje się przekazać właśnie gminom – mówi wójt Marek Olszewski, włodarz Lubicza.

To m.in. rowy, drenowania, ziemne stawy rybne, groble, systemy nawodnień grawitacyjnych i ciśnieniowych. W tej chwili za melioracje szczegółowe odpowiada właściciel gruntu, ponieważ znajdują się one na jego terenie. Urządzenia te są zaniedbane, a często - w wyniku urbanizacji - także poniszczone. Efekt? Po obfitym deszczu podtopienia i powodzie - informuje ZGW RP.

- Wymyślono więc, że to gminy wiejskie będą musiały jakoś sobie z tym poradzić. Nie zgadzamy się z tym, ponieważ, jak wyceniono, w skali kraju, uporządkowanie tych urządzeń to koszt 60 miliardów zł! Nie mamy takich pieniędzy. Poza tym trudno byłoby rozwiązać problemy dotyczące naprawy na prywatnych gruntach w sytuacji, kiedy nie posiadamy ani uprawnień, ani nie dysponujemy ewidencją tych urządzeń. Tym zajmują się starostwa powiatowe – zaznacza Przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

Mapy powodziowe z błędami

Ministerstwo Środowiska sporządziło także mapy zagrożenia powodziowego w kraju.

– Samo w sobie jest to bardzo dobre posunięcie – mówi Marek Olszewski. - Ale jak się okazało, w wyniku błędów mapy obejmują także tereny, o czym mamy już sygnały, albo już zabudowane, albo przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę. To znowu gminy musiałyby płacić właścicielom tych gruntów ogromne odszkodowania za niekorzystne zmiany, powodujące spadek wartości tych nieruchomości - wyjaśnia.

Apel do gmin wiejskich

- W związku z tym wystosowaliśmy apel do wszystkich gmin wiejskich w Polsce, aby ich rady uchwalały stanowiska, w których nie zgadzają się na taką nowelizację prawa wodnego – mówi Marek Olszewski. - Rozumiemy dobre intencje ustawodawcy, lecz uważamy, że nie do końca wszystko zostało przemyślane, a przede wszystkim nie ma na to pieniędzy - dodaje.

Stanowiska rad będą wysyłane do parlamentarzystów. Jedno z pierwszych 19 czerwca podjęła rada gminy Lubicz. Czytamy w nim m.in. „(…) wskazanym byłoby pozostawienie nadzoru nad spółkami wodnymi bez zmian, a zadania melioracji szczegółowych przekazanie spółkom wodnym, gdyż cieki wodne nie kończą się na granicach gmin, lecz mają zasięg co najmniej powiatowy”.

Zarząd Gmin Wiejskich rozmawiał także m.in. o proponowanych zasadach finansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych oraz rozdzielania pieniędzy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jesienią, na 10 dni przed wyborami parlamentarnymi, odbędzie się Kongres Gmin Wiejskich.

- Ustaliśmy, że zaprosimy na niego przedstawicieli tych partii politycznych, które prawdopodobnie będą reprezentowane w parlamencie. Chcemy uzyskać od nich odpowiedzi na pytania dotyczące zadań prowadzonych przez nasze samorządy i zwrócić politykom uwagę na kwestie, którymi należałoby się zająć w nowej kadencji - mówi przewodniczący związku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2015-06-26 00:15:29

    Za Tuska, na wszystko, Spora sumka była. Czyżby się w Warszawie Drukarka spieprzyła ???
  • Złote czasy..., 2015-06-25 15:41:29

    uporządkowanie tych urządzeń to koszt 60 miliardów zł! - jeśli więc państwa teoretycznego i nas na to nie stać - to przekazać to ustawowo krasnoludkom kręcącym lody...