PARTNER PORTALU
  • BGK

ZGW: wójt stanie się policjantem wobec własnych obywateli

  • bad    30 maja 2014 - 18:05
ZGW: wójt stanie się policjantem wobec własnych obywateli

Protestujemy przeciwko temu, by po raz kolejny wójt stawał się policjantem wobec własnych obywateli – tak założenia do projektu ustawy Prawo wodne komentuje Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
Rada Ministrów pracuje nad założeniami nowych przepisów dotyczących gospodarki wodnej. Znajdują się one na etapie konsultacji społecznych, nowa ustawa Prawo wodne powinna być gotowa na przełomie lata i jesieni tego roku.

Czytaj też: Nowelizacja prawa wodnego coraz bliżej

Reforma już dziś budzi kontrowersje. O części zmian negatywnie wyraża się Związek Gmin Wiejskich RP. Jego przedstawiciele maja zastrzeżenia na przykład do tego, że melioracja będzie nowym zadaniem własnym gminy. Organizacja proponuje, by urządzenia melioracji wodnych szczegółowych były w gestii powiatów, choćby dlatego że cieki wodne nie ograniczają się do jednej gminy.

Związek Gmin Wiejskich zarzuca ponadto prawodawcy, że nie ma pełnego rozpoznania, jakimi kosztami skutkować będzie wejście w życie nowych przepisów.

- Z naszego doświadczenia, wynika, że będą to koszty olbrzymie. Jeżeli coś jest zadaniem własnym gminy, to przychodzą kontrole i żądają wykazania, jak te zadania są wykonywane - ostrzega Mariusz Poznański.

Zastrzeżenia budzi też propozycja, by środki, które dziś powinny zbierać spółki wodne, były zbierane przez gminy po uprzednim ustaleniu w formie uchwały odpowiedniej opłaty od właścicieli gruntów korzystających z rozwiązań melioracyjnych.

- Protestujemy przeciwko temu, że po raz kolejny wójt stawał się policjantem wobec własnych obywateli - zaznacza Poznański.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Hyży, 2014-06-02 19:38:34

    Protestujemy też przeciwko opłatom za śmieci - przedtem płacił kto chciał i było dobrze - teraz my musimy ściągać opłaty od naszych mieszkańców... Przejazdy autobusami też powinny być darmowe - kto to widział aby w XXI wieku nasyłać na swoich mieszkańców kanarów... Wszelkie opłaty to zbędne i anachr...oniczne haracze jak abonament RTV...  rozwiń
  • RGwroc, 2014-06-02 12:49:23

    Działania na systemach wodnych powinny bć prowadzone w oparciu o zarządzanie całą zlewnią. Wymagają tego zdrowy rozum i ramowa dyrektywa wodna. Podział administracyjny jest kompletnie rozbieżny z układem hydrologicznym, a więc czy to na poziomie gminy, powiatu, czy województwa, zarządzanie wodami ...powinno być oddzielone od administracji ludźmi.  rozwiń