PARTNER PORTALU
  • BGK

ZGWL domaga się odroczenia opłat za korzystanie ze środowiska

  • AW    31 lipca 2015 - 19:50
ZGWL domaga się odroczenia opłat za korzystanie ze środowiska
Małych gmin nie stać na szybkie budowanie oczyszczalni i kanalizacji (Fot. Shutterstock.com)

Dalsze odroczenie opłat za korzystanie ze środowiska to jedyny sposób, by małe, biedne gminy mogły uregulować na swoim terenie gospodarkę ściekową – twierdzi Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL). Inaczej nie będzie nowych inwestycji a te dotychczasowe zostaną zaprzepaszczone.
Jak przypominają w swoim stanowisku członkowie zrzeszenia (tekst stanowiska publikujemy w dziale Multimedia), Polska przystępując do UE zobowiązała się do wypełnienia dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z ustaleniami negocjacji i Traktatu Akcesyjnego wszystkie aglomeracje o RLM powyżej 2000 powinny zostać wyposażone w odpowiednie oczyszczalnie i zbiorcze systemy kanalizacji do końca 2015 r.

Opłaty i odsetki zarżną małe gminy

Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska za korzystanie ze środowiska wnosi się opłaty. W przypadku braku posiadania zezwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do ziemi lub wód powierzchniowych, opłata za korzystanie ze środowiska jest podwyższana o 500 proc.

Opłaty, które do tej pory były odraczane wraz z odsetkami staną się wymagalne 1 stycznia 2016 r.

- W przypadku małych, biednych gmin egzekucja tych opłat i brak możliwości przeznaczenia ich na dalsze inwestycje może ostatecznie na długo zamknąć możliwość realizacji tego zadania w ogóle, pomimo że przez wiele lat gminy, w ramach swoich skromnych środków, skupiały się przede wszystkim na realizacji inwestycji proekologicznych, rezygnując z oczekiwanych przez mieszkańców działań poprawiających komfort życia – czytamy w stanowisku.

Samorządowcy wyliczają, że dla niektórych gmin opłaty wraz z karami naliczonymi na koniec 2015 r mogą wynieść 6,5 proc. budżetu, a wartość kosztorysowa uregulowania strony formalno-prawnej korzystania ze środowiska (budowa oczyszczalni oraz kanalizacji) stanowi 260 proc. rocznego budżetu, co przerasta możliwości wielu samorządów.

Dlatego też ZGWL wnosi o wydłużenia okresu działania Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych poza rok 2015 lub przyjęcia innych rozwiązań prawnych dających możliwość dalszego odraczania tych opłat.

To pozwoli, zdaniem samorządowców z woj. lubuskiego, na wyrównanie szans. Sprostanie bowiem akcesyjnym wymogom przez małe gminy, dla których budowa oczyszczalni i kanalizacji to wydatek nieproporcjonalnie większy w stosunku do całego budżetu niż w dużych miastach, to większy wysiłek finansowy i dlatego też potrzebują na to więcej czasu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • gość , 2015-08-01 12:41:58

    To by było dobrze, jakby zniknęły małe gminy.