• PARTNERZY PORTALU

ZGWL domaga się odroczenia opłat za korzystanie ze środowiska

Dalsze odroczenie opłat za korzystanie ze środowiska to jedyny sposób, by małe, biedne gminy mogły uregulować na swoim terenie gospodarkę ściekową – twierdzi Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL). Inaczej nie będzie nowych inwestycji a te dotychczasowe zostaną zaprzepaszczone.
ZGWL domaga się odroczenia opłat za korzystanie ze środowiska
Małych gmin nie stać na szybkie budowanie oczyszczalni i kanalizacji (Fot. Shutterstock.com)

Jak przypominają w swoim stanowisku członkowie zrzeszenia (tekst stanowiska publikujemy w dziale Multimedia), Polska przystępując do UE zobowiązała się do wypełnienia dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z ustaleniami negocjacji i Traktatu Akcesyjnego wszystkie aglomeracje o RLM powyżej 2000 powinny zostać wyposażone w odpowiednie oczyszczalnie i zbiorcze systemy kanalizacji do końca 2015 r.

Opłaty i odsetki zarżną małe gminy

Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska za korzystanie ze środowiska wnosi się opłaty. W przypadku braku posiadania zezwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do ziemi lub wód powierzchniowych, opłata za korzystanie ze środowiska jest podwyższana o 500 proc.

Opłaty, które do tej pory były odraczane wraz z odsetkami staną się wymagalne 1 stycznia 2016 r.

- W przypadku małych, biednych gmin egzekucja tych opłat i brak możliwości przeznaczenia ich na dalsze inwestycje może ostatecznie na długo zamknąć możliwość realizacji tego zadania w ogóle, pomimo że przez wiele lat gminy, w ramach swoich skromnych środków, skupiały się przede wszystkim na realizacji inwestycji proekologicznych, rezygnując z oczekiwanych przez mieszkańców działań poprawiających komfort życia – czytamy w stanowisku.

Samorządowcy wyliczają, że dla niektórych gmin opłaty wraz z karami naliczonymi na koniec 2015 r mogą wynieść 6,5 proc. budżetu, a wartość kosztorysowa uregulowania strony formalno-prawnej korzystania ze środowiska (budowa oczyszczalni oraz kanalizacji) stanowi 260 proc. rocznego budżetu, co przerasta możliwości wielu samorządów.

Dlatego też ZGWL wnosi o wydłużenia okresu działania Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych poza rok 2015 lub przyjęcia innych rozwiązań prawnych dających możliwość dalszego odraczania tych opłat.

To pozwoli, zdaniem samorządowców z woj. lubuskiego, na wyrównanie szans. Sprostanie bowiem akcesyjnym wymogom przez małe gminy, dla których budowa oczyszczalni i kanalizacji to wydatek nieproporcjonalnie większy w stosunku do całego budżetu niż w dużych miastach, to większy wysiłek finansowy i dlatego też potrzebują na to więcej czasu.

 

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To by było dobrze, jakby zniknęły małe gminy.

gość , 2015-08-01 12:41:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU