PARTNER PORTALU
  • BGK

Zieleń miejska w Krakowie - będą zmiany w zarządzaniu

  • PAP    28 grudnia 2014 - 14:54
Zieleń miejska w Krakowie - będą zmiany w zarządzaniu
Park Aleksandry w Krakowie (fot.wikimedia.org)

Utworzenie nowych parków miejskich i specjalnej jednostki nadzorującej utrzymanie zieleni w mieście planują w nadchodzącym roku władze Krakowa. O wycince drzew związanej z inwestycjami mają być informowane Rady Dzielnic i podczas konsultacji społecznych mieszkańcy.
Zieleń miejska oraz tworzenie nowych terenów do rekreacji i wypoczynku były jednym z tematów kampanii w wyborach samorządowych. W ostatnich miesiącach mieszkańcy i działacze ruchów miejskich m.in. z Kolektywu Modraszek i Zielonego Zakrzówka toczyli ostrą batalię, by uchronić przed zabudową tereny wokół zbiornika Zakrzówek. W grudniu mieszkańcy sprzeciwili się wycince drzew rosnących przy ul. Mogilskiej.

Czytaj też: Zieleń w mieście koniecznie potrzebna

W połowie 2015 r. w Krakowie ma być powołany Zarząd Zieleni Miejskiej, zajmujący się utrzymaniem i rozwojem terenów zielonych w mieście, w tym wykupem i zamianą terenów pod nowe parki. Nowa jednostka zostanie wydzielona z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jacek Majchrowski obiecywał jej utworzenie w kampanii wyborczej.

"Zieleń nie była utrzymywana do tej pory tak, jakbyśmy chcieli. Nowa jednostka będzie dysponowała osobnym budżetem, co pozwoli na wprowadzenie odpowiednich standardów w tej dziedzinie i na tworzenie nowych terenów zielonych, które mają wpływ na komfort życia w mieście" - mówił Majchrowski.

Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w urzędzie miasta Ewa Olszowska-Dej podkreśliła, że zielenią w Krakowie administrują obecnie różne podmioty: gmina, właściciele prywatni, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady pracy i każdy z nich proponuje inny standard jej utrzymania.

"Chcielibyśmy, aby te standardy były wszędzie bardzo podobne i aby konsekwentnie były przestrzegane przez firmy wygrywające przetargi na pielęgnację terenów zielonych" - mówiła Olszowska-Dej.

Zarząd Zieleni Miejskiej ma nie tylko czuwać nad tymi standardami, ale też kreować politykę miejską w dziedzinie zieleni.

Miejski Architekt Krajobrazu pracuje już nad przygotowaniem kompleksowej koncepcji utrzymania i zarządzania zielenią w mieście. Dokument ma być skonsultowany z mieszkańcami. "Będą w nim m.in. wytyczne, gdzie należy wymienić drzewostan i jak dobierać gatunki drzew" - powiedziała Olszowska-Dej.

Według Małgorzaty Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci powołanie w Krakowie nowej jednostki zajmującej się zielenią to konieczność. "Nakłady na utrzymanie zieleni w mieście od 2009 r. maleją. Powstanie Zarządu Zieleni Miejskiej z osobnym budżetem, da szansę na rozwój terenów zielonych. Mieszkańcy chcą mieć dostęp nie do zieleni, obok której można przejść czy przebiec, ale do starannie zaprojektowanych i zaaranżowanych przestrzeni rekreacyjnych" - mówiła Małochleb.

W różnych pozycjach przyszłorocznego budżetu miasta zaplanowano ponad 20 mln zł na gospodarkę zielenią m.in. na jej pielęgnację, wycinkę drzew i nowe nasadzenia oraz parki.

Władze miasta chcą w przyszłym roku doprowadzić do utworzenia: Ogrodów Łobzów na tyłach WKS Wawel przy Młynówce Królewskiej i Parku Duchackiego (na te cele zarezerwowano 2,5 mln zł). Planowana jest także rewitalizacja istniejących parków m.in. Jerzmanowskich, Bednarskiego, Ratuszowego oraz rozbudowa Parku Aleksandry.×
KOMENTARZE (1)

  • zieleniasz, 2015-01-15 20:56:49

    A pieniądze na pensje urzędników dadzą... inwestorzy płacący opłaty za usunięcie drzew kolidujących z inwestycją! W ten sposób powstanie szczelny układ, w którym inwestorzy będą zależni od urzędników i na odwrót. Ale gdzie w tym układzie jest miejsce dla obywateli?