PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: Bez gazu nadal ok. 2,5 tys. osób

  • PAP    6 grudnia 2010 - 16:03

Po ubiegłotygodniowej awarii stacji redukcyjnej w Zielonej Górze bez gazu pozostaje nadal ok. 2,5 tys. osób.




Wskutek wybuchów kuchenek gazowych w mieszkaniach po nagłym wzroście ciśnienia w instalacji zginęła wtedy jedna osoba, ewakuowano ok. 6,5 tys. ludzi. W osiedlach, gdzie doszło do wybuchów, wymieniane są jeszcze gazomierze. Na polecenie wojewody zostanie sporządzany harmonogram dostaw gazu do kolejnych mieszkań z osiedli Śląskiego i Pomorskiego - poinformowały w poniedziałek władze regionu.

Wojewoda Helena Hatka poinformowała, że w akcji ratowniczej po wtorkowej awarii uczestniczyło ponad 800 osób, w tym 500 policjantów i 177 strażaków, a także pracownicy pogotowia gazowego i energetycznego, strażnicy miejscy. - To była bezprecedensowa akcja w skali kraju, przeprowadzona szybko i skutecznie - podkreśliła wojewoda.

Zapowiedziała, że wystąpi do prezydenta Zielonej Góry o pośmiertne odznaczenie 51-letniego mężczyzny, który zginął ratując jedną z sąsiadek. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną jego śmierci było uszkodzenie mózgu.

Do awarii gazowej na zielonogórskich osiedlach Pomorskim, Śląskim i Raculki doszło w ubiegły wtorek. Uszkodzeniu uległa stacja redukująca ciśnienie gazu, co wywołało gwałtowny skok ciśnienia w instalacjach budynków. W wielu mieszkaniach zaczęły wybuchać kuchenki, ulatniał się gaz w najsłabszych ogniwach instalacji. Wskutek wybuchu w jednym z mieszkań zginął 51-letni mężczyzna, kilka osób zostało rannych, w tym najpoważniej 23-latek, którego przewieziono do szpitala w Nowej Soli na oddział oparzeń. Jak dowiedziała się, stan tego pacjenta "jest dobry".

Ponieważ istniało duże ryzyko, że może dojść do kolejnych wybuchów, ewakuowano mieszkańców zagrożonych osiedli, w sumie ok. 6,5 tys. osób.

Do swych domów wróciła już większość ewakuowanych zielonogórzan z os. Pomorskiego, Śląskiego i Raculki. Do mieszkań w bloku 1e na osiedlu Pomorskim nie wróciło jeszcze tylko ok. 50 lokatorów z wyższych kondygnacji budynku. - Do piątego piętra ta klatka została zasiedlona, pozostali mieszkańcy przebywają u swoich rodzin albo w internatach - poinformował Tomasz Misiak z Urzędu Miasta w Zielonej Górze.

Śledztwo ws. awarii gazu prowadzi zielonogórska Prokuratura Rejonowa.

Czytaj też:

Śledztwo ws. awarii gazowej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • Mikołaj, 2010-12-06 16:11:59

    Wybraliście? To się cieszcie,jutro będzie lepiej!!-WSZYSTKIM !!...i różowo !!