PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra stawia na autobusy elektryczne

  • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 12:19
Zielona Góra stawia na autobusy elektryczne
System ładowania autobusów na pętlach i w zajezdni w Zielonej Górze ma być gotowy do końca listopada przyszłego roku. Fot. Shutterstock.com

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze zawarł w czwartek dwie umowy - na wyposażenie autobusów oraz na przygotowanie infrastruktury niezbędnej dla autobusów o napędzie elektrycznym wraz z systemem telemetrycznym. Łączna wartość kontraktów to 35 mln zł.
• W listopadzie br. miasto Zielona Góra zawarło z konsorcjum firm Ursus Bus i Ursus SA umowę na dostawę 47 nowych elektrycznych autobusów. Wartość zamówienia to prawie 96,5 mln zł.

• Do eksploatacji tego typu pojazdów niezbędna jest specjalna infrastruktura. Chodzi m.in. o stacje ładowania. Zgodnie z zawartą w czwartek umową, za ich dostarczenie i montaż będzie odpowiedzialna zielonogórska firma Ekoenergetyka Polska Sp. z o.o.

• System ładowania autobusów na pętlach i w zajezdni ma być gotowy do końca listopada przyszłego roku. Wartość umowy to prawie 18,7 mln zł.

Natomiast firma R&G Plus Sp. z o.o. z Mielca do końca sierpnia 2018 r. dostarczy wyposażenie do wszystkich autobusów komunikacji miejskiej, także tych nowych napędzanych silnikami diesla (17 przegubów) i 47 elektrycznych (jednoczłonowych). Umowa opiewa na ponad 16,3 mln zł.

Chodzi głównie o nowe automaty biletowe, informację pasażerską wewnątrz i na zewnątrz pojazdów. Pojazdy zostaną także wyposażone w defibrylatory oraz komputery pokładowe dla kierowców, zapewniające bezpośrednią łączność z dyspozytorem.

To kolejne elementy realizacji projektu pn. "Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze". Przedsięwzięcie jest realizowane przez miasto Zielona Góra i Miejski Zakład Komunikacji, działający w formie zakładu budżetowego miasta, oraz PKP.

Projekt warty prawie 209,4 mln zł (netto) uzyskał 167 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Zakłada wymianę taboru autobusowego, w większości na nowoczesne autobusy o napędzie elektrycznym oraz budowę niezbędnej dla nich infrastruktury technicznej (stacji ładowania, zaplecza technicznego itp.).

Ponadto w ramach projektu powstanie centrum przesiadkowe, zostanie przebudowany układ komunikacyjny w rejonie dworca PKP. Modernizacji zostanie poddana także zajezdnia autobusowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.