PARTNER PORTALU
  • BGK

Zieloni chcą zakazu palenia odpadami na Śląsku

  • PAP    17 kwietnia 2014 - 08:05
Zieloni chcą zakazu palenia odpadami na Śląsku

- Za wprowadzeniem zakazu palenia odpadami na Śląsku opowiedzieli się kandydaci do Parlamentu Europejskiego Partii Zieloni podczas inauguracji kampanii w okręgu śląskim. Zdaniem liderki listy Moniki Pacy węgiel jest "w odwrocie".
"Czyste środowisko decyduje o jakości naszego życia. Nie jesteśmy szaleńcami, nie chcemy dziś zamykać kopalń, to może jeszcze potrwać 20 lat, ale trzeba już dziś szykować się na zmianę. Nie można nam mówić, że jest wielka nadzieja w węglu. Węgiel jest w odwrocie" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Katowicach Monika Paca, członkini Rady Krajowej Partii Zielonych.

Jej zdaniem wydobycie węgla jest niezwykle drogie. "Wyjeżdża za bramę i już trzeba do niego dopłacać, jak do całego górnictwa. Pokłady węgla w naszych kopalniach znajdują się głęboko, nieludzkie jest posyłanie ludzi do pracy 1,5 km pod ziemię, gdzie nie da się zapobiec katastrofom" - dodała.

Paca uważa, że miejsca pracy w górnictwie powinny zastąpić te w sektorze odnawialnych energii. Opowiedziała się też za wprowadzeniem na Śląsku zakazu palenia odpadami - złej jakości węglem, miałem, odpadami czy plastikiem. Partia Zieloni popiera też unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, zakładający znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla.

"Społeczeństwo polskie musi dojrzeć do naszych ideałów i poglądów, ale wierzę, że w tej mętnej bezideowej zupie polskiej polityki Zieloni są potrzebną przyprawą" - oświadczyła Monika Paca.

Z list komitetu wyborczego Partia Zieloni startują przedstawiciele Partii Kobiet, Stowarzyszenia Młodzi Socjaliści, Polskiej Partii Socjalistycznej, Stowarzyszenia Wolne Konopie, Kongresu Kobiet i ruchów miejskich.

W okręgu śląskim kandydują również: Maciej Krzysztof Smykowski (Zieloni), Marcelina Zawisza (Zieloni), Adam Chudziński (Polska Partia Socjalistyczna), Maryla Orłowska (Zieloni), Tomasz Szymanek (Młodzi Socjaliści), Dobrawa Lewicka (Zieloni), Hubert Sulich (Partia Kobiet), Magdalena Konus (Partia Kobiet), Witold Szwedkowski (Zieloni).

Jak poinformował sekretarz partii Artur Wieczorek, komitet Partii Zieloni zarejestrował swoje listy wyborcze w 5 okręgach: warszawskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • starszy hajer, 2014-04-17 21:35:47

    Zwłaszcza ten Hubert z Partii Kobiet to ta dobra przyprawa. Oj, przydałoby się pani Monice trochę wiedzy. 1,5 km pod ziemią...