PARTNER PORTALU
  • BGK

Żłobki są coraz droższe

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    24 października 2011 - 06:53
Żłobki są coraz droższe

Gminy muszą dokładnie podać, za co są opłaty w żłobku. I powinny zwracać część, jeśli dziecko jest chore. Gdy tego nie robią, można iść sądu.
W stolicy opłaty za żłobek wzrosły o 160 proc. Od września opieka i wyżywienie kosztuje blisko 500 zł (w tym opłata stała to ok. 375 zł). Wcześniej było to 189 zł. Podwyżki planują też radni Poznania i wielu innych gmin – pisze Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Łatwiej o dotację na żłobki

Żłobki nie są już dofinansowywane przez NFZ, więc całe koszty utrzymania spoczęły na gminach. Dlatego decydują się na podwyżki.

Czytaj też: Gminy w sprawie żłobków zachowują się racjonalnie

Niezadowoleni rodzice mogą szukać sprawiedliwości w sądach. Bo opłat gminy nie powinny brać z kapelusza.

Czytaj też: W stolicy interweniują ws. opłat za żłobki

Rodzice powinni płacić za faktyczny czas pobytu dziecka w żłobku – tak jak w przedszkolach. Dlatego mają prawo domagać się, żeby opłata była adekwatna do świadczenia.

Jeśli rodzice pójdą do sądów, uchwały mogą być lawinowo uchylane. A wtedy gminy zostaną z niczym.

W Polsce jest ok. 30 tys. miejsc w żłobkach. Szacowano, że ustawa żłobkowa zwiększy liczbę miejsc trzykrotnie. Tylko 2,6 proc. dzieci w wieku maluchów jest pod opieką – to jeden z najniższych wskaźników w UE – pisze „Gazeta Wyborcza”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obywatele, 2012-06-17 18:19:25

    Dzień dobry wszystkim tym co przejmują się losem dzieci i młodych rodzin. Bardzo dużo mówiło się o tym i zachęcało by otwierać niepubliczne przedszkola i żłobki. Wiec tak zrobiłam wzięliśmy kredyt kupiliśmy budynek adoptowaliśmy i wykończyli z przeznaczeniem na przed...szkole i żłobek. Oczywiście wcześniej poinformowaliśmy Gminę Limanowa i Miasto Limanowa iz taka placówkę zamierza się otworzyć na ich terenie jak prosiliśmy o zabezpieczenie środków w budżecie gmin Planowaliśmy otwarcie z rocznym wyprzedzeniem Przed otwarciem placówki nagle Gminie pojawia sie uchwała Nr XIV/92 /2012 Rady Gminy Limanowa z dnia 9 maja 2012 W sprawie wysokości ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na obszarze Gminy Limanowa. Ta uchwała wyklucza dotacje do naszego żłobka dzieci z obszaru Gminy Limanowa pomimo iz żłobek praktycznie znajduje sie blisko obszaru gminy Limanowa. Będąc w Gminie rozmawiając z radczynią prawną gminy dyrektor został poinformowany ze nie będzie dotacji na dzieci z Gminy do Niepublicznego żłobka bo lokal znajduje sie na terenie miasta. ( lista zapisów dzieci tworzyła sie z dzieci z terenu Gminy ponieważ wcześnie odbyły się rozmowy z Wójtem gdzie Wójt nie widział problemów z dotacją i powiedział iz dzieci z jego terenu zostaną dotację w naszym żłobku)a nie gminy jak skonstruowano tę uchwałę w Gminie. Proszę mi powiedzieć jak sie ma otworzyć jaki kolwiek niepubliczny żłobek czy klub dziecięcy na tym terenie jak osoby maja takie podejście do praw dziecka i rodzin i nas obywateli. Czytając te uchwałę można dopatrzeć sie jeszcze dużo rażących uwag które powinien znać ustawodawca i Rzecznik praw dziecka jak RIO opiniując uchwałę. Jesteśmy juz wyczerpani szukając pomocy miedzy ustawami i uchwałami nie korzystnymi na otwarcie sie niepublicznych placówek. Może ktoś miał taką sama sytuację prosimy o pomoc pozdrawiam..  rozwiń