PARTNER PORTALU
  • BGK

Złożono wniosek o dopuszczenie do eksploatacji Pendolino

  • PAP    8 lipca 2014 - 09:04
Złożono wniosek o dopuszczenie do eksploatacji Pendolino

- Firma Alstom złożyła wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o dopuszczenie do eksploatacji pociągów Pendolino - poinformował UTK. PKP Intercity ocenia, że to dobry krok, aby te składy mogły wyjechać na polskie tory w grudniu tego roku.
Altom złożył wniosek w zeszły piątek.

Nicolas Halamek, dyrektor zarządzający Alstom Transport w Polsce, poinformował, że koncern złożył wniosek o homologację pociągu Pendolino z maksymalną prędkością 250 km/h. Wniosek dotyczy zgodności taboru z systemem SHP oraz ERTMS. "Wniosek jest zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami prawa i dostosowany do istniejącej infrastruktury wraz z jej ograniczeniami. O treści wniosku Alstom poinformował oficjalnie PKP Intercity" - dodał.

Czytaj też:  Producent i PKP porozumieli się w sprawie Pendolino

Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska oceniła, że decyzja producenta Pendolino pozwala myśleć, o tym, aby składy mogły wyjechać w grudniu na polskie tory. Zgodnie z rozkładem Pendolino ma być włączone do siatki połączeń od 14 grudnia. Rzeczniczka dodała, że złożenie wniosku jest też pierwszym etapem porozumienia przewoźnika i francuskiego koncernu.

Pod koniec czerwca prezes Grupy PKP Jakub Karnowski informował, że przewoźnik porozumiał się z Alstomem. PKP Intercity zaproponowały m.in. dokonanie "dwustopniowej" homologacji pociągów. Miałaby ona polegać na tym, iż polski przewoźnik odebrałby pociągi, mogące jeździć z prędkością 250 km/h i współpracować z systemem sygnalizacyjnym ERTMS 1. Koncern później miałby dokonać homologacji pociągów na potrzeby systemu ERTMS 2.

Czytaj też:  Pendolino nie mieści się na naszych torach? PKP dementuje

Zgodnie z kontraktem Alstom musi dostarczyć pociągi zgodne z systemem bezpiecznego sterowania ruchem kolejowym ERTMS 2. Składa się on z podsystemu ETCS, który pozwala na przekazywanie sygnałów z semaforów bezpośrednio do kabiny maszynisty i ciągłą kontrolę pracy prowadzącego pojazd. Drugą częścią ERTMS 2 jest cyfrowy system kolejowej komunikacji GSM-R, który używany jest zarówno do komunikacji głosowej dla pracowników kolei, jak i transmisji danych np. z semaforów do lokomotyw. ERTMS 1 różni się od systemu ERTMS 2 tym, że obejmuje jedynie podsystem ETCS, bez podsystemu GSM-R.

Alstom poinformował, że "pociągi Pendolino wyposażone są we wszystkie urządzenia niezbędne do komunikowania się z infrastrukturą przytorową". "Mimo wielokrotnych próśb, PKP Intercity nie przekazało Alstom niezbędnych parametrów (SIM card, safety key RBC, NID engine – numer identyfikacyjny pojazdu) koniecznych do przeprowadzenia testów na system sterowania ruchu ERTMS poziom 2" - twierdzi koncern. Podkreślono, że Alstom złożył wniosek do UTK mimo "braku podpisanego porozumienia z PKP Intercity, co świadczy o tym, iż producentowi zależy na jak najszybszym wprowadzeniu pociągów do eksploatacji".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.