PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana nazw w aż 15 województwach

  • RAF    10 grudnia 2010 - 12:18
Zmiana nazw w aż 15 województwach

232 zmiany na mapie Polski zamierza od nowego roku wprowadzić Ministerstwo Spraw Wewnetrznych i Administracji. Mamy listę, gdzie co i na co.
Od nowego roku będzie ponad 230 zmian na mapie Polski. W 35 przypadkach jest to nadanie nowej nazwy, w 91 - zmiana nazwy i określenia rodzaju miejscowości oraz w 107 - zniesienie nazwy.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości ma obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. i dotyczy 96 gmin i 79 powiatów w 15 województwach. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych z terminem na zgłaszanie uwag do 14 grudnia 2010 r. (załącznik dotyczący zmian nazw miejscowości publikujemy w dziale multimedia).

- Podobnie jak w latach poprzednich, również w roku bieżącym dał się zauważyć duży napływ propozycji zmian w urzędowym nazewnictwie miejscowości, co było spowodowane przede wszystkim kontynuowaniem przez gminy działań porządkujących w tym zakresie, związanych z prowadzonymi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pracami nad nowym wykazem urzędowych nazw miejscowości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pisze w uzasadnieniu do rozporządzenia MSWiA.

Wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany dotyczące nazw miejscowości poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, którzy je zaakceptowali. We wszystkich przypadkach uzyskano również akceptację właściwych rad gmin, wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych. Projektowane zmiany uzyskały również pozytywną opinię działającej przy ministrze Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Resort nie ukrywa jednak, że cała operacja zmiany nazwy będzie dość kosztowna dla gmin. Chodzi m.in. o wydatki związane z wydawaniem nowych dowodów tożsamości, których wysokość będzie uzależniona od liczby osób zobowiązanych do wymiany tego dokumentu, ale nie tylko. Zmiana nazwy miejscowości itp. wiąże się także z obowiązkiem wykonania nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. dla szkoły), tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzeniem zmian w dokumentacji geodezyjnej.

 Koszt wydania nowych dowodów to 70 tys zł. - Całość zadań samorządowcy oszacowali na 831,54 tys. zł, w tym na szczeblu gmin 719 tys. zł, a powiatów 112,5 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.