PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana taryfy opolskiego MZK. Ceny spadną

  • PAP    10 lutego 2013 - 09:35
Zmiana taryfy opolskiego MZK. Ceny spadną

Od poniedziałku obowiązywać będą tańsze bilety MZK w Opolu na przejazdy pozamiejskie. Bilet jednorazowy będzie tańszy o złotówkę, a miesięczny o 7 zł w porównaniu z dotychczasowymi. Opole chce w ten sposób usprawnić komunikację w aglomeracji i zmniejszyć korki.
Obniżkę cen biletów dla pasażerów autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK) w Opolu na trasach z miasta do trzech okolicznych gmin - Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic i Dąbrowy - uchwaliła na ostatniej sesji rada miasta Opola. Radni zadecydowali, że cena biletu jednorazowego na przejazd zmniejszy się z 4,5 zł do 3,5 zł, a jednorazowe bilety ulgowe zamiast 2,25 zł będą kosztować 1,75 zł.

Obniżona została też o 7 zł cena biletu miesięcznego imiennego na trasach pozamiejskich opolskiego MZK, pasażerowie zamiast 165 zł zapłacą 158 zł. Poza tym do cennika wprowadzono bilet za 2 zł uprawniający do przejazdu tylko na terenie gmin ościennych.

Zmiana cen biletów wprowadzona została na sześciu liniach dowożących pasażerów do Opola z trzech podopolskich gmin. Jak powiedział wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski takie rozwiązanie ma wesprzeć kontakty mieszkańców i samorządów na terenie zawiązanej w ub. roku Aglomeracji Opolskiej i ulepszyć komunikację.

"Tym bardziej, że bylibyśmy w stanie - jeżeli będzie zainteresowanie - zwiększać liczbę miejscowości, do których dojeżdżają autobusy MZK na terenie tych trzech gmin, zwiększyć liczbę kursów a także rozszerzyć liczbę gmin - np. o Turawę czy Tarnów Opolski - do których dociera MZK" - zapowiedział Wiśniewski.

Zdaniem wiceprezydenta Opola obniżka cen biletów ma też zwiększyć liczbę osób korzystających z przejazdów autobusami MZK, a dzięki temu rozładować korki w mieście i przyczynić do zmniejszenia emisji spalin.

Wprowadzenie obniżki cen biletów na przejazdy pozamiejskie było możliwe również dzięki temu, że podopolskie gminy, do których dojeżdżają autobusy MZK z Opola dokładają się finansowo do transportu zbiorowego. "W tym roku z trzech gmin otrzymamy w sumie 600 tys. złotych. Według naszych wyliczeń ta kwota oraz przychody z biletów po obniżonych cenach powinna sprawić, że pozamiejskie kursy MZK będą się samofinansowały" - wyjaśnił Wiśniewski.

Z danych opolskiego urzędu miasta wynika, że w 2012 roku autobusy MZK w Opolu przewiozły ponad 18,4 mln pasażerów, o 25 tysięcy niż w 2011 r.

Aglomerację Opolską w ub. roku stworzyło 20 samorządów. Na ich terenie mieszka prawie 350 tys. osób.

Czytaj też o miastach gdzie bilety komunikacji publicznej zdrożały

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • pomoc, 2013-02-11 13:27:24

    Do masowych protestów przeciw wygórowanym rachunkom za ogrzewanie i prąd doszło w niedzielę 10 lutego w 15 bułgarskich miastach. Od tygodnia klienci publicznie palą swoje rachunki i domagają się kontroli. W Sofii przed resortem gospodarki i energetyki protestujący obrzucili ministra Deliana Dobre...wa śnieżkami. Potem przeszli pod parlament, krzycząc "Mafia!" W Warnie setki osób spaliło rachunki i położyło się na ulicy, blokując ruch. Protesty wraz z paleniem rachunków odbyły się również w Płowidwie, Warnie, Burgasie, Silistrze i innych miastach. Ludzie protestują też w internecie. Masowy sprzeciw wywołały styczniowe rachunki za prąd i ogrzewanie, przeciętnie ponaddwukrotnie wyższe w porównaniu z grudniem 2012 r Po początkowych spontanicznych akcjach protestujący zjednoczyli się wokół żądania nacjonalizacji rozdzielni energetycznych i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, który zadecydowali o ich sprzedaży. Powołują się na przykład Albanii, w której w 2012 r. porozumienie z CEZ (czeska sieć państwowa) zerwano. Prywatyzację rozdzielni energetycznych przeprowadził w 2004 roku rząd premiera Symeona Sakskoburggotskiego. Większościowe udziały sieci w zachodniej części kraju, w tym w Sofii, nabyła CEZ, w Płowdiwie i południowej Bułgarii - austriacka EWN. Sieć w regionie Warny i północnowschodniej części kraju nabyła niemiecka E.ON, która w minionym roku odsprzedała ją czeskiej prywatnej spółce PRO-energo.  rozwiń