PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana tras katowickich tramwajów

  • PAP    21 kwietnia 2012 - 09:53
Zmiana tras katowickich tramwajów

Od sobotniego poranka większość linii tramwajowych w Katowicach ma zmienione trasy. To już kolejna reorganizacja komunikacji tramwajowej w mieście w związku z przebudową katowickiego Rynku.
Jak poinformował rzecznik przebudowy Daniel Muc, zmiany może odczuć, co najmniej 100 tys. osób. Szacunkowo tylu pasażerów jeździ codziennie tramwajami z dzielnicy Zawodzie do Rynku. Krótki odcinek tej trasy przy samym Rynku będzie w najbliższym czasie przebudowywany.

Według informacji Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, który organizuje komunikację w regionie, od poniedziałku trasą Rynek – Zawodzie będzie jeździła tylko tymczasowa linia nr 40. Początkowy przystanek tej linii znajdzie się na ul. Warszawskiej w pobliżu Rynku, między ul. Mielęckiego i Szkolną.

Do tego czasu – w sobotę i niedzielę – na odcinku między katowickim Placem Wolności a Rynkiem i Zawodziem będzie kursowała autobusowa linia T-40. Przez weekend na początku ul. Warszawskiej ma powstać rozjazd, który pozwoli tramwajom linii nr 40 zmieniać kierunek jazdy.

Razem z zamknięciem wyjazdu tramwajów z Rynku w stronę Zawodzia zmieniony został dotychczasowy przebieg linii nr 6, 7, 14, 15 i 20. Zawieszona została linia nr 13, której zadanie tymczasowo przejmie linia nr 7. Na tym odcinku zniknęły też pojedyncze kursy linii nr 11, 13, 16 i 33. Tramwaje tych linii wjeżdżały tamtędy na swoje stałe trasy, rozpoczynając lub kończąc pracę w zajezdni w Zawodziu.

Od sobotniego poranka linia nr 6 z Bytomia, zamiast do Zawodzia, jeździ do Placu Wolności w centrum miasta. Linia nr 7 z Łagiewnik, zamiast jechać przez Rynek do Zawodzia, jedzie do centrum Siemianowic Śląskich (zabierz głos/oceń prezydenta). Linia nr 13 została zawieszona, a linie nr 14 z Mysłowic oraz 15 z Sosnowca, zamiast do centrum Katowic dojeżdżają tylko do Zawodzia.

Linia nr 19 z bytomskiej dzielnicy Stroszek, zamiast normalnie na katowicki Plac Miarki, nadal kursuje zmienioną trasą do Placu Wolności. Linia nr 20 z chorzowskiego Rynku jedzie przez Plac Wolności i Rynek do pętli w dzielnicy Wełnowiec. Nowa tymczasowa linia nr 37 kursuje na trasie z Szopienic do Zawodzia. Wszystkie kursy z Zawodzia do Rynku przejęła nowa linia nr 40.

W środę rozpoczęła się akcja informacyjna o zmianach. Informacje o zmianach zaczęły trafiać na przystankowe rozkłady jazdy oraz na dodatkowe tablice i plakaty wieszane na przystankach i w tramwajach. W piątek w centrum miasta pojawili się też informatorzy, którzy pomagają pasażerom.

Przedstawiciele KZK GOP zapewniają, że mimo zmian w trasach linii 6, 7, 13, 14, 15, 19 i 20, nadal można podróżować trasami, którymi jeździły tramwaje tych linii przed wprowadzeniem zmian, na podstawie obowiązujących na danych trasach odpowiednich biletów.

Można więc np. pokonać stałą trasę linii nr 6 z Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) Brynowa do Bytomia (zabierz głos/oceń prezydenta) (obecnie jest to możliwe liniami nr 16 i 6 z przesiadką na katowickim rondzie) po skasowaniu jednego biletu na trzy miasta lub przejechać trasę linii nr 14 Mysłowice – Wełnowiec (obecnie liniami 14, 40 i 7 – z przesiadkami w Zawodziu i na Rynku) z jednym biletem na dwa miasta.

Przedstawiciele władz miasta i organizatorzy komunikacji zachęcają też do odwiedzania strony internetowej http://rozklady.kzkgop.pl, gdzie można zaplanować podróż z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w godzinach odjazdów i w trasach linii tramwajowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.