PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana ustawy o odpadach: Spalarnie śmieci uznaje się za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów

  • PAP    18 grudnia 2014 - 08:05
Zmiana ustawy o odpadach: Spalarnie śmieci uznaje się za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów

fot.PTWP

Sejm przegłosował zaproponowaną przez Senat zmianę ustawy o odpadach. Zgodnie z nowelizacją spalarnie śmieci uznaje się za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów.
Za uchwaleniem noweli głosowało 288 posłów, 3 było przeciw, a 153 wstrzymało się od głosu.

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji, który umożliwia finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych. Zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2014-2020 możliwość takiego finansowania będą miały te projekty, które zostaną uwzględnione w planach inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami.

Czytaj też: Prawnik: w ustawie śmieciowej nie ma sprzeczności

Plany inwestycyjne mają być uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Mają one wskazywać niezbędną infrastrukturę na terenie województwa, do tego, by móc osiągać unijne standardy zagospodarowywania odpadów komunalnych.

Ustawa przewiduje, że plany inwestycyjne będą tworzone przez zarządy województw i później zatwierdzane przez ministra środowiska. W uzasadnieniu wskazano, że jednym z problemów jest przeszacowanie mocy przerobowych instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych przez samorządy. Często nie jest uwzględniona hierarchia postępowania z odpadami, a co za tym idzie planowanie odpowiednich instalacji do ich przetwarzania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Nareszcie, 2014-12-19 17:20:37

    No nareszcie zarządy województw zajmą się inwestowaniem w infrastrukturę gospodarki odpadami bo zgodnie z art. 3a ust 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku - gminy mogą budować bezpośrednio infrastrukturę dla gospodarki odpadami komunalnymi dopiero wtedy gdy nie ma zainteresowanych tym podmiot...ów prywatnych. Dobrze, że nowelizacja przerzuca obowiązek inwestowania przez podmioty publiczne na zarządy województw.  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2014-12-19 09:38:40

    Hierarchia postępowania z odpadami nie jest przestrzegana. Inne obowiązywały dotychczas priorytety. Społecznie i ekologicznie szkodliwe. Trzeba obliczyć, ile musimy spalać po wdrożeniu prawidłowej hierarchii postępowania z odpadami? Może się wtedy okazać, że spalarnie nie będą potrzebne. Potrzebna j...est ustawa pociągająca do odpowiedzialności wykorzystujących środki UE na zbędne instalacje, poza zwróceniem niepotrzebnie wydanych pieniędzy.  rozwiń