PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany na kolei nie tylko w rozkładzie

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni    28 maja 2011 - 09:08
Zmiany na kolei nie tylko w rozkładzie

Wraz ze zmianami rozkładu przewoźnicy kolejowi przedstawiają także nowe rozwiązania dla pasażerów.
Dodatkowe połączenia do turystycznych kurortów, możliwość zakupu biletów za pośrednictwem internetu oraz bezpłatny dostęp do sieci w części pociągów PKP Intercity - informuje "Dziennik Zachodni".

Czytaj też: Nowy rozkład jazdy na kolei od 1 czerwca

W środę zmienia się kolejowy rozkład jazdy. To druga i ostatnia w tym roku jego korekta. Tym razem śląski zakład Przewozów Regionalnych oszczędził pasażerom rewolucji. Z rozkładu zniknie "zaledwie" kilka połączeń z Katowic do Bohumina. Pieniędzy na ich utrzymywanie nie dało Ministerstwo Infrastruktury, a wiceszef resortu Andrzej Massel nie pozostawia złudzeń, że także w przyszłości rząd nie zamierza wykładać na ten cel jakichkolwiek środków.

Po stronie strat trzeba też zapisać 46 pociągów osobowych (głównie relacji Sosnowiec - Tychy Miasto i Gliwice - Bytom), które kolejarze zawiesili w grudniu z powodu brak sprawnych pociągów. Teraz maszyny są już sprawne, ale i tak nie pojadą, bo finansujący przewozy regionalne w województwie urząd marszałkowski uznał, że nie stać go na pokrycie kosztów tej usługi.

- Przyjęcie tej propozycji wiązałoby się ze znacznym obciążeniem budżetu przeznaczonego na organizację regionalnych przewozów pasażerskich - tłumaczy Witold Trólka z biura prasowego marszałka. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze trafią do Kolei Śląskich. Marszałkowska spółka zadebiutować ma w październiku. Pociągi już posiada - nowoczesne, warte przeszło 23 mln. złotych Elfy od półtora miesiąca stoją na bocznicy i czekają aż władze Kolei Śląskich przekonają Przewozy Regionalne, że warto choć na kilka miesięcy wziąć te pojazdy w dzierżawę.

Marną ofertę na liniach lokalnych kolejarze starają się rekompensować zwiększaniem ilości połączeń międzyregionalnych. W przeddzień wakacji dodatkowe pociągi do turystycznych kurortów uruchomi zarówno PKP Intercity, jak też Przewozy Regionalne. W ofercie tego drugiego przewoźnika pojawią się m.in. weekendowe połączenia Interregio z Katowic przez Gliwice do Jeleniej Góry (IR Galicja) oraz z Katowic przez Bielsko - Białą i Żywiec do Zakopanego (IR Giewont) - podaje "Dziennik Zachodni".

Prawdziwa rewolucja nastąpi jednak dopiero 1 lipca. Od tego dnia podróżni będą mogli domagać się odszkodowań od przewoźników, jeśli pociąg objęty rezerwacją miejsc spóźni się co najmniej o godzinę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.