PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w emisji dwutlenku węgla

  • PAP    23 kwietnia 2011 - 14:31
Zmiany w emisji dwutlenku węgla

Minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział, że możliwa jest modyfikacja rozdziału praw do emisji dwutlenku węgla dla polskich firm na 2012 r.
Obecne faktyczne emisje przekraczają limity rozdzielone firmom przez rząd na lata 2008-12. Kraszewski powiedział, że 31 marca resort zakończył zbieranie danych dotyczących emisji CO2 z poszczególnych instalacji uwalniających ten gaz.

Czytaj tez: Wpływ regulacji UE na ciepłownictwo

„Teraz dokonujemy oszacowań, jaki jest bilans. Okazuje się, że niewiele – ale jednak – zapotrzebowanie na emisję CO2 przekroczyło to, co było rozdzielone w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 – poinformował minister.

Czytaj też: KE potwierdza 3x20%

W kwietniu 2010 r. Komisja Europejska zatwierdziła przyjęty przez rząd polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-12. Polskie przedsiębiorstwa otrzymały prawo do łącznej emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Czytaj też: Samorządowcy chronią klimat

To przekroczenie emisji nierówno rozkłada się na branże, w najmniej korzystnej sytuacji jest energetyka, a w lepszej przemysł – podał. „Przyglądamy się obecnie tej sytuacji i być może zaproponujemy Radzie Ministrów na ostatni rok tego okresu rozliczeniowego zmodyfikowany KPRU” – stwierdził Kraszewski.

Czytaj też: Energetyka to poligon innowacji

Pole manewru umożliwia m.in. rządowa rezerwa emisji dla nowych instalacji. Minister środowiska zapewnił, że nie będą zabierane uprawnienia tym zakładom, które poprawiły swoje instalacje i zredukowały emisję, a nadwyżkę sprzedają na rynku.

„Oczywiście, jeśli ktoś zmodyfikował swoje instalacje i dzięki temu uzyskał redukcję emisji, te kwoty u niego pozostaną, nie będziemy ich zabierali” – mówił. „Nie będziemy karać nikogo za to, że zrobił to, czego od niego oczekiwaliśmy” – dodał.

„Nie chcemy natomiast, żeby ktoś zarabiał na sprzedaży uprawnień tylko dlatego, że wyłączył część swojej instalacji. Z drugiej strony nie chcemy, żeby wszyscy mieli takie uprawnienia, jakie chcą, bo system ma nam trochę podokuczać i wymusić ograniczenie emisji” – powiedział.

„Dzięki temu, że to nam dokucza, my będziemy chcieli modernizować nasz potencjał wytwórczy, żeby być mniej emisyjni. Musimy to robić, jeżeli chcemy utrzymać nasze bezpieczeństwo energetyczne i niezależność naszej energetyki” – podkreślił.

„Im prędzej zaczniemy to robić serio, tym lepiej będzie dla nas wszystkich” – dodał. Kraszewski pytany o szanse kolejnej sprzedaży przez Polskę na światowym rynku naszych nadwyżek emisji CO2, powiedział, że Japonia, która prowadziła z nami rozmowy, ma teraz inne kłopoty.

„Po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii spadło zainteresowanie zakupem praw do emisji CO2. Nie oznacza to jednak, że tych kontaktów nie ma. Na razie nie ma jednak kolejnych konkretnych planów umów w tej sprawie” – powiedział.

Do tej pory podpisano pięć takich umów – z Japonią (trzy), z Hiszpanią i z Irlandią. Środki z umów mogą być przeznaczane na dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych budynków publicznych i samorządowych.

Niedawno podpisano 7 pierwszych umów na takie inwestycje. Polska ma trzecią, co do wielkości na świecie (po Rosji i Ukrainie) nadwyżkę praw do emisji CO2. Polska zredukowała emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 o 30 proc. przy zobowiązaniu wynoszącym 6 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JA JA, 2011-04-23 16:46:43

    Jest taki jeden,głupi baranek,który wierzy w te dyrdymały.A kto to?-Polak mały!