PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w komunikacji w centrum Katowic

  • PAP    21 kwietnia 2013 - 11:09
Zmiany w komunikacji w centrum Katowic

W najbliższy wtorek rozpocznie się remont ulicy Piotra Skargi w ścisłym centrum Katowic, gdzie znajdują się przystanki wielu linii autobusowych.
Do zakończenia robót, przez dwa miesiące, autobusy będą odjeżdżać z innych przystanków. Inaczej pojadą też samochody.

Obecnie na ul. Skargi oraz odcinku prostopadłej do niej ul. Stawowej są końcowe przystanki wielu linii autobusowych. W czasie remontu obie te ulice zostaną całkowicie wyłączone z ruchu.

Rozpoczynające tam jazdę autobusy do największych miast aglomeracji - m.in. Sosnowca, Bytomia, Zabrza i Gliwic - będą odjeżdżały ze stanowisk zlokalizowanych wzdłuż niedalekiej ul. Mickiewicza.

Według informacji organizującego komunikację w aglomeracji Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) wszystkie przystanki autobusów kursujących do miast Zagłębia Dąbrowskiego zostaną przeniesione przed gmach liceum im. Mickiewicza. Godziny ich odjazdów pozostaną bez zmian.

Autobusy linii do Gliwic i Zabrza (6, 840 i 870) będą korzystały ze stanowiska w pobliżu przejścia dla pieszych przy ul. Stawowej. Obecnie zatrzymuje się na nim linia nr 673 (w kierunku Osiedla Tysiąclecia). Także w tym przypadku nie zmienią się godziny odjazdów.

Przystanki autobusów kursujących do Bytomia, Chorzowa i Tarnowskich Gór trafią na Rynek, w sąsiedztwo domu towarowego Skarbek, gdzie jeszcze niedawno znajdował się przystanek zastępczej linii T. Linie te - 820, 830 i 830N - będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Na rozkładach i wyświetlaczach pojawi się nazwa Katowice Rynek.

Węzeł przesiadkowy linii nocnych pozostanie w dotychczasowym rejonie, ale wszystkie stanowiska odjazdowe będą rozlokowane wzdłuż ulicy Mickiewicza. Linie nr: 297N, 657N i 905N przeniesione ze Stawowej będą odjeżdżały ze stanowiska w pobliżu przejścia dla pieszych na tej ulicy.

Przetarg na remont ul. Skargi wygrała firma Skanska. Prace będą kosztować ponad 2,5 mln zł. W ramach rozpoczynającego się przedsięwzięcia przebudowane zostaną: cała ul. Skargi, pobliski odcinek ul. Słowackiego (od ul. Skargi do ul. Mickiewicza), a także odcinek będący przedłużeniem ul. Słowackiego (między dworcem PKS a Supersamem).

Prace nie obejmą krótkiego odcinka ul. Stawowej (między ul. Skargi i ul. Mickiewicza).

Remontowana ul. Skargi zostanie przygotowana do połączenia z nowym układem komunikacyjnym, który powstaje w ramach rozpoczętego w kwietniu drugiego etapu przebudowy strefy między katowickim rondem im. Ziętka a Rynkiem.

Po remoncie przy ul. Skargi będą chodniki z płyt granitowych, a nawierzchnie drogowe mają być asfaltobetonowe. Bazaltowa kostka tworząca dotąd nawierzchnię ulicy (pod dziurawą warstwą asfaltu) będzie wykorzystana w zatokach dla autobusów i samochodów.

Po remoncie przez pewien czas układ drogowy w rejonie ul. Skargi pozostanie bez zmian. Docelowo - po zakończeniu przebudowy strefy Rondo-Rynek, a także po zakończeniu zapowiadanej przez prywatnego inwestora budowy centrum handlowego w miejscu obecnego Supersamu - na ulicę Skargi trafić ma ruch samochodowy z równoległej ul. Mickiewicza.

Ruch na ul. Mickiewicza ma zostać wówczas ograniczony aż do odcinka za ul. Stawową. Nowym łącznikiem między budynkiem ING Banku Śląskiego a domem handlowym Ślązak do ul. Mickiewicza będą dojeżdżać autobusy. Po planowanej przebudowie tej drogi zwiększona zostanie tam liczba miejsc parkingowych, pozostaną też przystanki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.