PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w rozkładzie Kolei Mazowieckich

  • PAP    15 listopada 2011 - 16:19
Zmiany w rozkładzie Kolei Mazowieckich

Koleje Mazowieckie będą miały w nowym rocznym rozkładzie jazdy więcej pociągów, w tym połączenia nocne, a także połączenia kolejowe w dwoma lotniskami - Chopina na warszawskim Okęciu oraz z portem w Modlinie. Nowy rozkład zacznie obowiązywać 11 grudnia.
Nowe rozkłady Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej zaprezentowano na wtorkowej konferencji prasowej. Jak poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (oceń działania marszałka), nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich jest kompromisem między oczekiwaniami pasażerów a ograniczeniami wynikającymi z prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe remontami infrastruktury.

Ogółem w nowym rozkładzie jazdy mazowieckiego przewoźnika uwzględniono, że średnio w ciągu doby na trasy będzie wyjeżdżać 929 pociągów spółki - w poprzednim, obowiązującym jeszcze rozkładzie - jest ich 826. Mniej pociągów Kolei Mazowieckich będzie jeździć na popularnej trasie Warszawa-Skierniewice. Liczba pociągów spadnie ze 134 do 118. Wynika to z prowadzonego remontu linii Warszawa-Łódź. Przybędzie za to połączeń na trasie Warszawa-Działdowo - tam PKP PLK już zakończyły remont.

Struzik zaznaczył, że przewozy pasażerskie na Mazowszu są deficytowe. Marszałek poinformował, że Koleje Mazowieckie przewiozą w przyszłym roku 56 mln pasażerów, a władze województwa dopłacą do przewozów 246 mln zł. Do przewozów WKD, z których ma skorzystać 7 mln pasażerów, samorząd dopłaci 18 mln zł.

Czytaj też: Nowe szynobusy dla Kolei Mazowieckich

Wśród nowości w rozkładzie jazdy 2011/2012 przedstawiciele Kolei Mazowieckich zapowiadają ograniczenie liczby oznaczeń w rozpisce kursowania pociągów. Dzięki temu rozkład mabyć bardziej czytelny dla podróżnych. W nowym rozkładzie będzie 27 pociągów przyspieszonych: cztery na linii do Skierniewic, siedem na linii do Siedlec, dwa na linii do Łowicza, osiem na linii do Radomia, oraz sześć na linii do Działdowa. Pociągi te mają być oznaczone symbolami "Rex", aby były łatwiej rozpoznawalne dla podróżnych.

Wśród nowych połączeń, przewoźnik zapowiada pociągi na liniach: Kutno - Płock - Sierpc, Warszawa - Łowicz oraz Radom - Pionki. Zostaną uruchomione także pociągi nocne z Warszawy do Mińska Mazowieckiego, Tłuszcza, Pilawy, Góry Kalwarii oraz Warki. W nowym rozkładzie założone zostało także kursowanie pociągów "lotniskowych" - na lotnisko Chopina i do portu w Modlinie. Uruchomienie połączeń planowane jest 1 czerwca 2012 r.

Nie będzie za to większych zmian w rozkładzie WKD. Jak powiedział prezes WKD Grzegorz Dymecki, przewoźnik będzie uruchamiał 129 pociągów w dni powszednie i 76 w świąteczne. Prezes wyjaśnił, że przepustowość linii WKD nie będzie większa, dopóki nie zostanie zwiększone napięcie w sieci trakcyjnej, a na trasę nie wyjedzie nowy tabor, który zastąpi część starych składów należących do spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.