PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w rozkładzie Małopolskich PR

  • PAP    29 listopada 2012 - 20:20
Zmiany w rozkładzie Małopolskich PR

Likwidacja relacji Kraków - Skawina - Zator - Oświęcim, spore utrudniania na trasie z woj. świętokrzyskiego przez Małopolskę na Śląsk - to najważniejsze zmiany wynikłe z nowego rozkładu jazdy Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.
O nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 9 grudnia poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie, w której uczestniczył przedstawiciel spółki oraz władz województwa małopolskiego.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela podkreślił, że wspomniane połączenie kolejowe Kraków - Oświęcim przez Zator zniknie z rozkładu ze względów finansowych i nikłe zainteresowanie pasażerów. "Średnie wypełnienie pociągów na najbardziej obleganym połączeniu z Krakowa do Tarnowa wynosi 229 osób, a na trasie Kraków - Oświęcim (przez Zator - red.) 45" - powiedział Ciepiela.

Czytaj też: Rewolucję w przewozach regionalnych marszałkowie muszą zrobić mądrze

Przypomniał, że z Oświęcimia do stolicy Małopolski dalej będzie można przejechać alternatywną trasą przez Chrzanów, Trzebinię.

Ze względów organizacyjnych od 9 grudnia pasażerowie Przewozów Regionalnych z północno-zachodnich terenów woj. małopolskiego nie dotrą bez przesiadki do Katowic (trasa z Kielc przez Kozłów, Olkusz). Składy jadące od strony woj. świętokrzyskiego mają kończyć trasę w Sławkowie. Następnie podróż ma być kontynuowana autobusami do Sosnowca, a dalej Kolejami Śląskimi. Władze woj. małopolskiego zastanawiają się nad reaktywacją alternatywnego połączenia z Olkusza przez Bukowno do Jaworzna.

Czytaj też: Niewykorzystany potencjał kolei regionalnych

Andrzej Siemieński, dyrektor Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych poinformował, iż ze względu na remont trasy z Krakowa do Tarnowa część kursów zostanie skrócona.

Ciepiela zapowiedział, że na terenie województwa w przyszłości może powstać nowa, regionalna spółka kolejowa. Nie podał jednak szczegółów.

Łącznie liczba połączeń kolejowych obsługiwana przez Przewozy Regionalne w Małopolsce od 9 grudnia zmniejszy się o 20 proc. W sumie na terenie woj. mają kursować 244 pociągów PR (w tym połączenia międzywojewódzkie realizowana przez tą spółkę).

Od tego dnia na terenie woj. małopolskiego oprócz pociągów wspomnianej spółki na niektórych odcinkach (tras graniczących z woj. śląskim) regionalne przewozy pasażerskie będą realizować składy Kolei Śląskich. Będą one obsługiwały połączenia: Wadowice - Bielsko-Biała czy Katowice - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec, 2012-11-29 21:45:29

    TO ciekawe ile osób będzie jeździć od 9. 12. do i z Wadowic i po co wyremontowano (remontuje się dalej) trasę Kraków - Oświęcim przez Zator