PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w suwalskim parku Konopnickiej

  • kuriersuwalski.pl    14 marca 2012 - 10:57
Zmiany w suwalskim parku Konopnickiej

Kiedy niemal trzy lata temu pojawiła się pierwsza koncepcja zamiany parku Marii Konopnickiej w plac, mieszkańcy zdecydowanie wyrazili swój sprzeciw.
Władze miasta zrezygnowały wówczas z pomysłu wycięcia drzew i wyłożenia placu granitowymi płytami. Projekt trafił do kosza. Ostatecznie jednak, po konsultacjach społecznych, prezydent zdecydował, że park zastąpi plac, który posłuży jako miejsce do przeprowadzenia letnich imprez.

Faktem jest, że takiego miejsca w Suwałkach brakuje. W czasie festiwalu bluesowego, czy Dni Suwałk scenę trzeba ustawiać na ulicy Kościuszki, blokując tym samy ruch w centrum miasta. Przebudowa parku Marii Konopnickiej ten problem ma rozwiązać. Ratusz ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania parku. Spośród ofert wybrał dziewięć, które poddał ocenie mieszkańców.

Mieszkańcy wskazali na trzy najlepsze projekty. Spośród nich Czesław Renkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta) wybrał ten oznaczony cyfrą 8. Projekt zakłada stworzenie w parku zielonych wysepek, dzięki którym uda się ocalić najcenniejszych drzewostan. Wysepki mają nawiązywać do polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny. Autorzy projektu zakładają też stworzenie w parku miejsc do rozrywki i wypoczynku dla rożnych grup wiekowych. Plac będzie miał promienisty układ, który skupi się w narożniku i będzie naprowadzał kierunki z placu na ul. Chłodną.

Uda się w ten sposób stworzyć kontynuację przestrzeni rekreacyjno-spacerowej. Koncerty będą organizowane w amfiteatrze, który powstanie przy ul. Krótkiej. W jego centralnej części stanie fontanna. Co ciekawe zimą na placu będzie można ustawić sztuczne lodowisko. Ulica Krótka ma być zamknięta dla samochodów całkowicie, natomiast na ulicy Konopnickiej ruch będzie ograniczony sezonowo.

Wzdłuż kamienic przy ul. Konopnickiej i Krótkiej mają działać ogródki kawiarniane. Inaczej będą też wyglądały budynki otaczające park. Budynek, w którym obecnie znajduje się hotel Suwalszczyzna zostanie pomalowany na kolory utrzymane w delikatnej tonacji beżu i szarości. Dolne kondygnacje będą ciemniejsze, a wyższe piętra jaśniejsze. Zdaniem autorów tego pomysłu zapewni to różnorodność a zarazem spójność kolorystki pierzei, przy jednoczesnym nawiązaniu do historycznej kolorystyki budynków.

Na placu będzie też stał pomnik Marii Konopnickiej, a obok pojawi się ławeczka interaktywna. Na specjalnym interaktywnym panelu będzie można przeglądać informacje związane z twórczością poetki, a także odsłuchać fragmentów jej utworów. Prace nad przebudową placu mają ruszyć w przyszłym roku, pod warunkiem, że znajdą się odpowiednie środki finansowe.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.