PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w ustawie o prawie wodnym: samorządy protestują

  • Parlamentarny.pl    28 kwietnia 2016 - 14:33
Zmiany w ustawie o prawie wodnym: samorządy protestują
Zdaniem resortu środowiska podwyżki dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie będą wyższe niż 30 zł rocznie (fot.pixabay.com)

• Samorządy nie zgadzają się na zmiany w przepisach w ustawie o prawie wodnym, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska.
• Chodzi głównie o relacje JST i nowej spółki „Wody Polskie”. Zdaniem samorządów wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie to wzrost opłat dla mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców.
• Resort przestrzega, że nieuchwalenie prawa wodnego w terminie pociągnie za sobą wielkie koszty dla JST.
Rząd pracuje nad rewolucją w prawie wodnym. Zmian jest bardzo dużo. Przeciętnego Kowalskiego najbardziej zainteresuje z pewnością to, że ustawa znosi zwolnienia dotyczące korzystania z wód przez elektrownie i elektrociepłownie. Zdaniem resortu środowiska podwyżki nie będą wyższe niż 30 zł w skali roku.

Z punktu widzenia samorządów istotne będzie powołanie specjalnej spółki - Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Zastąpi ona krajowe i regionalne zarządy gospodarki wodnej, będzie pobierać opłaty, wydawać pozwolenia, odpowiadać za budowę wałów przeciwpowodziowych, regulację rzek czy budowę dróg wodnych.

„Wody Polskie” zabiorą samorządom sprawy dotyczące pozwoleń wodno-prawnych. Rocznie samorządy wydają ok. 28 tys. takich decyzji, co daje roczny przychód w wysokości ponad 6 mln zł tylko z opłaty skarbowej. O taką prawdopodobnie sumę spadną wpływy do samorządowych budżetów.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • sprawny samorząd 1.8, 2016-04-29 15:09:20

    Pozwolenia wodno prawne wydają starostwa powiatowe.Powiaty, z naszego doświadczenia, nie są samorządem lokalnym a raczej grupą samorządzących się publicznym dobrem. Zatem w pierwszej kolejności należy zlikwidować powiaty by nie mnożyć bytów. Rozwiązanie problemu i oburzenia tzw. "samorządów&...quot; powiatowych poprzez ich likwidację zostaną rozwiązane definitywnie i na bardzo długi okres.  rozwiń