Zmiany w ustawie o prawie wodnym: samorządy protestują

• Samorządy nie zgadzają się na zmiany w przepisach w ustawie o prawie wodnym, nad którymi pracuje Ministerstwo Środowiska.
• Chodzi głównie o relacje JST i nowej spółki „Wody Polskie”. Zdaniem samorządów wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie to wzrost opłat dla mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców.
• Resort przestrzega, że nieuchwalenie prawa wodnego w terminie pociągnie za sobą wielkie koszty dla JST.
Zmiany w ustawie o prawie wodnym: samorządy protestują
Zdaniem resortu środowiska podwyżki dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie będą wyższe niż 30 zł rocznie (fot.pixabay.com)

Rząd pracuje nad rewolucją w prawie wodnym. Zmian jest bardzo dużo. Przeciętnego Kowalskiego najbardziej zainteresuje z pewnością to, że ustawa znosi zwolnienia dotyczące korzystania z wód przez elektrownie i elektrociepłownie. Zdaniem resortu środowiska podwyżki nie będą wyższe niż 30 zł w skali roku.

Z punktu widzenia samorządów istotne będzie powołanie specjalnej spółki - Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Zastąpi ona krajowe i regionalne zarządy gospodarki wodnej, będzie pobierać opłaty, wydawać pozwolenia, odpowiadać za budowę wałów przeciwpowodziowych, regulację rzek czy budowę dróg wodnych.

„Wody Polskie” zabiorą samorządom sprawy dotyczące pozwoleń wodno-prawnych. Rocznie samorządy wydają ok. 28 tys. takich decyzji, co daje roczny przychód w wysokości ponad 6 mln zł tylko z opłaty skarbowej. O taką prawdopodobnie sumę spadną wpływy do samorządowych budżetów.

Więcej na ten temat tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pozwolenia wodno prawne wydają starostwa powiatowe.Powiaty, z naszego doświadczenia, nie są samorządem lokalnym a raczej grupą samorządzących się publicznym dobrem. Zatem w pierwszej kolejności należy zlikwidować powiaty by nie mnożyć bytów. Rozwiązanie problemu i oburzenia tzw. "samorządów&...quot; powiatowych poprzez ich likwidację zostaną rozwiązane definitywnie i na bardzo długi okres. rozwiń

sprawny samorząd 1.8, 2016-04-29 15:09:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE