PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię dzięki termomodernizacji

  • PAP    29 października 2012 - 17:29
Zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię dzięki termomodernizacji

O 55 procent zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię w poddanych termomodernizacji 104 budynkach użyteczności publicznej w 6 powiatach województwa zachodniopomorskiego.
W poniedziałek w Szczecinku na konferencji podsumowano efekty projektu, którego liderem było miejscowe starostwo powiatowe. Była to pierwsza i największa - jak powiedział uczestniczący w konferencji wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski - termomodernizacyjna inwestycja w Polsce. W projekcie uczestniczyło 25 samorządów z powiatów: białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, szczecineckiego i świdwińskiego.

Czytaj też:Termomodernizacje zakończyły się w Świdnicy

Wszystkie prace kosztowały łącznie 53,1 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS) wyniosło 40,1 mln zł.Za te pieniądze termomodernizacji poddano m.in. 8 przedszkoli, 43 szkoły, 15 urzędów publicznych, 1 szpital i 7 budynków instytucji pomocy społecznej.

W ramach inwestycji ocieplono m.in. ponad 84 tys. m kw. ścian, 62 tys. m kw. stropów, wymieniono okna o pow. 12,9 tys. m kw. Zmodernizowano również 98 systemów centralnego ogrzewania, 50 instalacji ciepłej wody, zamontowano 49 pomp ciepła i 23 komplety kolektorów słonecznych.

Projekt realizowano od października 2009 do czerwca 2012. Ekologicznym efektem inwestycji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię w objętych programem budynkach o 55,12 proc. Ekonomicznym efektem są oszczędności w opłatach za energię na poziomie 1,9 mln zł rocznie. W części budynków zmniejszenie zapotrzebowania na energię jest o niemal 10 proc. mniejsze niż zakładał to audyt energetyczny nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.