PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują oczyszczalnię ścieków w Kraśniku

  • PAP    3 lutego 2014 - 14:13
Zmodernizują oczyszczalnię ścieków w Kraśniku

Około 50 mln zł ma kosztować przebudowa i modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Kraśniku (Lubelskie). Projekt ma być zrealizowany w tym i przyszłym roku, ponad połowę kosztów pokryją fundusze unijne.
"To ogromna inwestycja, jej wartość wynosi blisko połowę rocznego budżetu naszego miasta. Dzięki niej zlikwidujemy zapóźnienia narosłe w minionych latach i unikniemy katastrofy ekologicznej" - powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kraśnik Michał Mulawa.

W kraśnickiej oczyszczalni ścieków zgromadzonych zostało około 400 tys. ton półpłynnych osadów i codziennie przybywa ich od 60 do 120 ton. Pojemność laguny osadowej się kończy, wystarczy jej jeszcze na około pół roku - wyjaśnił prezes Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Tadeusz Fijałka.

Czytaj też:  NIK krytycznie o oczyszczalniach ścieków

"Obok laguny osadowej płynie rzeka Wyżnica, gdyby osady przedostały się do niej, byłaby katastrofa ekologiczna" - zaznaczył.

Inwestycje w oczyszczalni mają doprowadzić do zagospodarowania powstających w niej osadów zgodnie ze standardami unijnymi. Zainstalowane zostaną urządzenia do mechanicznego odwadniania i suszenia osadów, co umożliwi wykorzystywanie ich jako paliwo alternatywne bądź nawóz. Powstanie też nowa komora fermentacyjna i zbiornik na biogaz. Zmodernizowane zostaną trzy stacje wodociągowe oraz kilka kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Prace i nowe instalacje mają kosztować około 50 mln zł. Projekt uzyskał blisko 32 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pozostałe koszty mają być pokryte z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kraśnicka oczyszczalnia przyjmuje około 5 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę z 35-tysięcznego miasta oraz kilkunastu okolicznych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.