PARTNER PORTALU
 • BGK

ZMP poparł Inowrocław ws. odpadów

 • AT    18 października 2012 - 19:30
ZMP poparł Inowrocław ws. odpadów

ZMP poparł wniosek Inowrocławia do Trybunału Konstytucyjnego dot. niekonstytucyjności ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym zaskarżono przepisy dotyczące organizowania przez gminy przetargu na odbieranie odpadów komunalnych.
Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza zapewnił, że kilkaset gmin w Polsce opowiedziało za tym wnioskiem, a niektóre podjęły nawet uchwały w tej sprawie (np. Toruń, Środa Wielkopolska).

Czytaj też: Mimo wszystko chcą, by ustawą śmieciową zajął się Trybunał

ZMP ustalił, że zaapeluje do miast członkowskich o podejmowanie uchwał czy stanowisk popierających wniosek Inowrocławia (ZMP przygotuje wzór) oraz kierowanie ich bezpośrednio do TK.

Poparcie dla tej inicjatywy wyrazili również przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO). Ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie do ustawy przepisu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych in house na odbiór odpadów.

Partnerzy KIGO z innych izb europejskich są zaniepokojeni liberalnym charakterem polskiej ustawy.

– Chcemy obronić majątek gmin. Nasze zakłady nie są w stanie zejść poniżej kosztu wykonywania danej usługi, co spowoduje zmniejszenie wartości zakładów i w konsekwencji ich sprzedaż – mówił Władysław Kącki, członek KIGO.

Andrzej Porawski, dyrektor ZMP dodał, że przez ostatnie 22 lata JST działały z prawem i zgodnie z nim przeznaczyły mnóstwo pieniędzy publicznych na te inwestycje.

Czytaj też:Przetargi na odbiór odpadów do trybunału

Tomasz Uciński, prezes KIGO zwrócił uwagę, że należy zmniejszyć koszty ponoszone przez mieszkańców poprzez większe zaangażowanie w system gospodarki odpadami producentów opakowań, a także rozwijać sektor gospodarki odpadami. W Polsce powinny powstać zakłady wykorzystujące odpady mające wartość energetyczną (paliwo z odpadów).

- Wiele firm niemieckich i skandynawskich tylko czeka na to, aby wydrenować z naszego kraju wszystko, co nadaje się do spalenia - informuje Uciński.

Prezes KIGO proponuje, aby wspólnie z Komisją Gospodarki Komunalnej ZMP popracować nad utworzeniem modelu wdrażania właściwych rozwiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Mazurek Dąbrowskiego, 2012-10-24 21:08:13

  Interesy na śmieciach najlepiej robi się w Polsce - dlatego nie chcemy unijnych reguł w tej dziedzinie i dyktatury gmin podobnej do tej co jest w innych krajach gdzie opłaty za odpady nie przynoszą nam takiego zysku jak w Polsce i gminy pilnują tam aby były one bliskie zasadzie non profit. Bo to co ...nas podnieca to KASA. Dużo kasy wydaliśmy aby wrzutkami w ustawie utrwalić odpadowy polnische Wirtschaft - i co teraz to wszytko miałoby się zmarnować?  rozwiń
 • Polak Mały, 2012-10-22 21:25:01

  Jak samorządowcy będą tak czyści jak samorządowcy w Szwecji to uwierzę w ich intencje...na razie to czytając ich wypowiedzi i czytając wyniki sondy zamieszczonej obok oraz wyniki kontroli NiK w urzędach wiem, że jedyne o co im chodzi to dorwać się do następnego działu gospodarki na lodziarskich waru...nkach, które sami sobie stworzą. Ba jak ktoś tworzy prawo i je wykonuje to może wszystko.  rozwiń
 • Bugs, 2012-10-22 13:29:44

  Samorządowcom chodzi o takie same reguły jakie mają gminy zachodnioeuropejskie... A jakie to reguły - to czytać wynik wyszukiwania na google.pl hasła "jak to robią z odpadami Szwedzi"... A rząd zamiast implementacji tych reguł - przygotował w ustawie scenariusz przekazania polskiej gospoda...rki odpadami w ręce operatorów maszynek do kręcenia lodów... Jeszcze brakuje tylko zapłakanego, skrzywdzonego Corleone Zińczuka w TVN któremu samorządy chcą odebrać to co daje wrzutką przetargową rząd "pędzącym śmieciowym królikom"...  rozwiń