PARTNER PORTALU
  • BGK

Znacznie wzrosła ilość śmieci posegregowanych

  • PAP    12 lutego 2014 - 19:16
Znacznie wzrosła ilość śmieci posegregowanych

Papier, tworzywa sztuczne, szkło i metale to już niemal 38 proc. odpadów komunalnych w Lublinie. Po pierwszym półroczu funkcjonowania tzw. ustawy śmieciowej w mieście znacznie wzrosła ilość śmieci zbieranych selektywnie.
Urzędnicy lubelskiego ratusza podsumowali funkcjonowanie nowego systemu od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r.

Dwukrotnie więcej zebrano śmieci tzw. frakcji suchej (szkło, plastik, papier, tworzywa sztuczne), o prawie 80 proc. więcej odebrano odpadów zielonych, o ponad 50 proc. więcej - odpadów wielkogabarytowych. Zmniejszyła się natomiast o ponad 15 proc. ilość odpadów zmieszanych.

"Spodziewaliśmy się wzrostu masy frakcji suchej o około 30 proc. To, co się pojawiło w statystykach, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, w sensie pozytywnym. Spadek ilości odpadów zmieszanych jest też znaczący i pozytywny" - powiedział PAP Marcin Rycaj z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

W odpadach frakcji suchej w Lublinie dominuje plastik, tworzywa sztuczne i papier. Zdecydowana większość tych odpadów trafia do cementowni, jako alternatywne paliwo (zamiast węgla) wykorzystywane w piecach cementowych. Pozostałe są sprzedawane, jako surowce wtórne.

W Lublinie ok. 98 proc. mieszkańców zadeklarowało, że będzie segregować śmieci.

W ocenie Rycaja do wzrostu poziomu selektywnej zbiórki przyczyniły się nie tylko niższe stawki opłat za odbiór odpadów segregowanych, ale także mechanizm wynikający z nowego systemu, w którym mieszkaniec płaci jedną opłatę za odbiór wszystkich odpadów. Jako przykład podał wzrost odpadów wielkogabarytowych, który - choć znaczący - był krótkotrwały; wielu mieszkańców prawdopodobnie pozbywało się zalegających na strychach, w piwnicach czy suterenach np. starych mebli, których wywiezienie przed 1 lipca 2013 r. wiązało się z dodatkowym kosztem.

Badania składu odpadów powstających w budynkach mieszkalnych - przeprowadzone przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na zlecenie Urzędu Miasta - wykazały, że łączna zawartość papieru, tektury, tworzyw sztucznych, szkła i metali w ogólnej masie odpadów stanowi 37,85 proc.

Okazało się też, że w odpadach zmieszanych ok. 28 proc. to papier, tworzywa sztuczne i szkło; natomiast we frakcji suchej 5,5-8 proc. to składniki organiczne, np. resztki żywności. "To pokazuje, że jeszcze jest nad czym pracować i potrzeba jeszcze działań edukacyjnych" - zaznaczył Rycaj.

Większy problem stanowi obecność składników organicznych we frakcji suchej. "Jakość surowca, który może być wprowadzony do obrotu zależy od jego czystości. Odpady organiczne są zanieczyszczeniem, które w wielu przypadkach albo znacząco obniżają jakość tych surowców, albo wręcz uniemożliwiają ich dalsze zagospodarowanie" - tłumaczył Rycaj.

Ogólna masa odpadów komunalnych odbieranych w Lublinie okazała się o 6 proc. niższa od tej, którą pierwotnie oszacowano i na podstawie której rozpisano przetargi.

Ściągalność opłat za gospodarowanie odpadami w Lublinie jest na poziomie 94,5 proc. Za II półrocze 2013 r. naliczono opłaty na kwotę prawie 21,88 mln zł, a wydatki wyniosły 21,81 mln zł. Według urzędników pokazuje to, że system gospodarowania odpadami w Lublinie bilansuje się i stanowi układ samofinansujący się - zgodnie z zapisami ustawy, które mówią, że gmina nie może do gospodarowania odpadami ani dokładać, ani na tym zarabiać.

Łącznie w Lublinie jest ok. 144,6 tys. gospodarstw domowych. Rocznie powstaje ok. 110 tys. ton odpadów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.