PARTNER PORTALU
  • BGK

Znaki po polsku i po białorusku

  • www.suwalki24.pl (Jan Wyganowski)    22 września 2011 - 10:39

Do 15 października 2011 roku w gminie Orla na Podlasiu zostanie ustawionych 25 dwujęzycznych znaków z nazwami miejscowości w językach: polskim i białoruskim.
Wszystko wskazuje na to, że w gminie Puńsk tablice z nazwami miejscowości pisanymi po polsku i litewsku znikną, a zastąpią je tylko pisane po polsku.

Pod koniec 2010 roku wniosek o wprowadzenie dwujęzycznych znaków pozytywnie rozpatrzyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ten sposób Orla zostanie pierwszą gminą w województwie podlaskim, która wprowadzi oznaczenia polskie i białoruskie.

Postanowienie o wprowadzeniu dwujęzycznych oznaczeń oraz języka białoruskiego, jako pomocniczego przyjęła, wiosną 2009 roku, po konsultacjach, Rada Gminy. Radni i mieszkańcy gminy uznali, że dwujęzyczne tablice będą przypominać nie tylko, iż żyją tu różne narodowości, ale i uatrakcyjnią teren turystycznie. 75 procent mieszkańców gminy Orla deklaruje narodowość białoruską.

Ponadto, w województwie podlaskim można używać w kilku urzędach gmin i instytucjach im podległych języka białoruskiego, jako języka pomocniczego, Oprócz Orli, takie uchwały podjęto także w gminach Narewka, Czyże oraz Hajnówka( w tj. ostatniej tylko przewagą jednego głosu).

Te uchwały faktycznie tylko sankcjonują stan faktyczny, bo w gminach zamieszkałych przez mniejszości narodowe, w urzędach i tak interesanci oraz urzędnicy rozmawiają, jak tu się mówi „po swojemu”. Teoretycznie, można też pisać do urzędu oraz jednostek podległych pisma urzędowe w ojczystym języku i w takim otrzymać odpowiedź.

Praktycznie mieszkańcy ograniczają się tylko do słownego kontaktu z urzędnikiem w ojczystym języku, bowiem decyzje administracyjne częstokroć trzeba przedkładać potem w różnych innych urzędach, instytucjach i instancjach, a język pomocniczy Obowiązuje tylko w danej gminie, a nie w państwie.

Dwujęzyczne nazwy oraz używanie języka mniejszości jako pomocniczego, gwarantuje ustawa ze stycznia 2005 roku o Mniejszościach Narodowych i Języku Regionalnym. W województwie podlaskim kwalifikuje się do skorzystania z możliwości ustawy 12 gmin, gdzie Białorusini stanowią co najmniej 20 procent mieszkańców gminy. Skorzystały trzy.

W kraju jest jeszcze 14 gmin z mniejszością niemiecką, które wprowadziły dwujęzyczne tablice. (także są często zamazywane, dewastowane) oraz jedna kaszubska i litewska.

Samorządowcy z Orli, po wydarzeniach w Puńsku, obawiają się teraz, by i tu wandale nie zniszczyli nowych tablic. Nie zrezygnowali jednak z podjętej przed wieloma miesiącami decyzji. Niepokój o tyle uzasadniony, że w połowie sierpnia br. nieznani sprawcy wymalowali na synagodze w Orli antysemickie hasła. Czerwonym sprayem napisał m.in. „Żydzi do gazu” oraz „Cała Polska dla Polaków”, zaś w tym samym czasie, gdy niszczono napisy w gminie Puńsk, nieznani sprawcy namalowali 21 faszystowskich haseł i symboli na budynku poczty i w pobliżu synagogi w Krynkach.

„Gmina Orla była i jest gminą wielonarodową, wielokulturową i wielowyznaniową. Setki lat zamieszkiwali ją Białorusini, Polacy i Żydzi. W tragicznym okresie II wojny światowej zagładzie uległa społeczność żydowska, która na przestrzeni wieków wniosła swój wielki wkład w rozwój „Ziemi Orlańskiej”. Jednym z materialnych świadectw wielokulturowości naszej ziemi jest zabytkowa synagoga w Orli. Społeczeństwo Gminy Orla jest zdecydowanie przeciwne aktom antysemityzmu i wandalizmu. Dlatego Wójt Gminy Orla i Rada Gminy Orla będąc zainteresowanymi jak najszybszym ustaleniem sprawców zniszczenia synagogi, ustanawiają nagrodę w wysokości 1 000,00 złotych za wskazanie sprawców tego czynu” – napisali w oświadczeniu samorządowcy.

Na razie policjanci zatrzymali czterech nastolatków z Krynek podejrzewanych o propagowanie treści faszystowskich. Podejrzewani są o to, że na elewacjach budynków, m.in. garbarni, nieużytkowanego budynku urzędu miasta i dawnej piekarni malowali hasła i symbole organizacji neofaszystowskich. Mają po 17 -18 lat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Mieszkaniec wsi Orla , 2011-10-10 17:14:27

    Wojt gimny orla jest (...). idiota kto stawia takie znaki ;///
  • mieszkaniec, 2011-10-10 17:12:15

    debile