PARTNER PORTALU
  • BGK

Znany projektant kolei na Pomorzu

  • PAP    5 maja 2011 - 15:54
Znany projektant kolei na Pomorzu

Transprojekt Gdański Sp. z o.o. zaprojektuje Pomorską Kolej Metropolitalną.
Taką decyzję podjęła w czwartek Komisja Przetargowa. Oferta nie była najtańsza, ale projekt ma powstać w najkrótszym terminie. Na konkurs wpłynęło 12 ofert.

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Oddanie do użytku nowej linii PKM planowane jest na początku 2015 roku.

Czytaj też: 3mld zł na inwestycje na kolei

Rzecznik PKM, Tomasz Konopacki poinformował, że Transprojekt Gdański zaprojektuje kolej za prawie 5 mln zł. Projekt zadania 1 (łączącego lotnisko z osiedlem Osowa) ma powstać 32 dni wcześniej. Inwestor planował, że powstanie do 30 sierpnia 2011 r.. Projekt zadania 2 (łączącego lotnisko z Wrzeszczem) ma być wykonany o 100 dni wcześniej; inwestor zakładał, że powstanie do 11 czerwca 2012 r.

Spółka PKM S.A. podpisze umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą prawdopodobnie jeszcze w maju.

W przetargu wzięło udział 12 firm. Najtańsza złożona oferta opiewała na kwotę 4,5 mln zł, najdroższa - na prawie 15 mln zł. Inwestor zakładał, że przygotowanie projektu może kosztować 10-11 mln zł.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 719 mln zł (netto), z czego 611 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w 25 minut.

Pomorska Kolej Metropolitalna to jedna z największych inwestycji w regionie. Władze województwa zakładają, że realizacja projektu nie tylko rozwiąże problemy transportowe Trójmiasta, ale też przyczyni się do podniesienia efektywności istniejącej infrastruktury w regionie, zwłaszcza w rejonie Półwyspu Helskiego i Kościerzyny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.