PARTNER PORTALU
  • BGK

Znikające śmieci na Opolszczyźnie

  • AW    12 listopada 2015 - 11:45
Znikające śmieci na Opolszczyźnie

W Opola w ubiegłym roku przeciętnie mieszkanie oddał 442 kilogramy różnych odpadów(fot.youtube)

Najwięcej śmieci w woj. opolskim wytwarzają mieszkańcy Opola, a najmniej mieszkańcy gminy wiejskiej Pakosławice. Zdaniem urzędu marszałkowskiego, może dochodzić do manewrowania ilością odpadów w dokumentacji firm, które odbierają śmieci.
Jak donosi „Nowa Trybuna Opolska”, różnice w ilości produkowanych śmieci na głowę mieszkańców w poszczególnych w gminach w regionie są zastanawiające.

Jedni dużo, inni zadziwiająco mało

 Dla przykładu w Opolu w ubiegłym roku przeciętnie mieszkanie oddał 442 kilogramy różnych odpadów, w gminie Komprachcice – 338, w gminie Pakosławice - 118 kg, w gminie Wołczyn - 201, w Otmuchowie - 185 kg.

Jak pisze dziennik, jeszcze dziwniejsze są jednak przypadki gmin, którym w ciągu poprzednich dwóch lat spadła ilość odpadów produkowanych przez statystycznego mieszkańca nawet o 140 kg (w Skoroszycach).

Urząd marszałkowski podejrzewa, że może dochodzić do fałszowania dokumentacji lub zakopywania śmieci w nielegalnych miejscach.

- Niektóre gminy rozliczają się z firmami odbierającymi odpady ryczałtowo, bez względu na ilość wytwarzanych odpadów. Inne płacą za każdą wykazaną w dokumentacji tonę. Nieuczciwe firmy dopisują im więc odpady sąsiadów. Nie mam dowodów, że taki proceder ma u nas miejsce, ale poszlaki są – mówi dla NTO Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • szopenowski, 2015-11-23 13:01:19

    Wg danych MŚ i poszczególnych Urzędów Marszałkowskich odpadów ubywa (ewenement na skalę EU) z roku na rok. A może poza WIOŚiami, które są nie przygotowane do kontroli przede wszystkim logistycznie, powołać policję środowiskową? A zacząć proszę od przetargów na odbiór i kontrolować nie RIPOKI a przew...oźników odbierających odpady!  rozwiń