PARTNER PORTALU
 • BGK

Żnińska kolejka dostanie wsparcie samorządu wojewódzkiego

 • pap    25 stycznia 2014 - 18:16
 Żnińska kolejka dostanie wsparcie samorządu wojewódzkiego

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego będą wspierać finansowo działalność Żnińskiej Kolei Powiatowej. Dofinansowanie ma zagwarantować dalsze funkcjonowanie jednej z najstarszych kolei wąskotorowych w Polsce.
"Zależy nam na dalszym funkcjonowaniu Żnińskiej Kolei Powiatowej. Wykonywane przez nią przewozy pasażerskie są wyjątkową na skalę Polski i popularną atrakcją turystyczną" - podkreślił w wydanym komunikacie Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak zaznaczył Całbecki, Żnińska Kolej Powiatowa na trwałe wpisała się w pejzaż kulturowy ziemi pałuckiej i jest jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych atrakcji. Kolej posiada w swych zasobach zabytkowy tabor i infrastrukturę, między innymi czynny parowóz Px38-805.

Żnińska Kolej Powiatowa działa w formie spółki z o.o., której głównym udziałowcem jest prywatny fundusz inwestycyjny. Udziały posiadają również powiat żniński, województwo kujawsko-pomorskie, a także gminy Żnin oraz Gąsawa.

"Dotychczasowa forma organizacyjno-prawna działania spółki okazała się nieefektywna. Wobec niebezpieczeństwa zlikwidowania wykonywanych przez nią przewozów, samorządowe władze województwa opracowały projekt porozumienia na rzecz zapewnienia dalszego funkcjonowania kolejki" - dodał marszałek.

Porozumienie, którego stronami są Urząd Marszałkowski oraz pozostałe samorządy będące współudziałowcami spółki, przewiduje dalsze prowadzenie działalności Żnińskiej Kolei Powiatowej już w ramach Muzeum Kolei Wąskotorowej (MKW) w Wenecji koło Żnina.

MKW jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie prowadzonego przez gminę Żnin. Jak zapowiedziano, w pierwszym etapie spółka zarządzająca obecnie wąskotorówką wydzierżawi MKW część majątku: tabor oraz elementy infrastruktury kolejowej, a następnym etapem ma być zbycie części majątku spółki na rzecz muzeum.

Urząd Marszałkowski oraz pozostałe samorządy będą wspierać finansowo gminę Żnin jako organ prowadzący muzeum, w ramach którego Żnińska Kolej Powiatowa będzie funkcjonować. Kolejka ma zostać przekazana pod skrzydła muzeum w najbliższych dniach.

Początki historii Żnińskiej Kolei Powiatowej, o rozstawie szyn 600mm, sięgają roku 1892. Główną przesłanką do jej budowy była konieczność transportu płodów rolnych, między innymi buraków cukrowych dla nieistniejącej już cukrowni w Żninie.

Główna linia kolejki przebiegała na dystansie 20 km od Żnina przez Rydlewo i Biskupin do Rogowa z rozgałęzieniem długości 8 km w Biskupinie, w kierunku Gąsawy i Szelejewa. W samym Żninie usytuowano między innymi parowozownię, warsztaty naprawcze i rampę przeładunkową, służącą do przeładunku z kolei normalnotorowej na wąskotorową.

Od momentu otwarcia kolejka systematycznie się rozwijała, w roku 1914 łączna długość torów ŻKP wynosiła już ponad 70 km. Po ostatniej wojnie okres świetności kolejki przypada na lata 1945-50, kiedy to w ramach trwającej odbudowy kraju kolejka przewoziła rocznie ponad 800 tysięcy ton towarów i blisko 40 tysięcy podróżnych. W 1949 w ramach nacjonalizacji ŻKP przeszła we własność PKP.

W roku 1962 zdecydowano o likwidacji przewozów osobowych, a w następnych latach stopniowo likwidowano ruch towarowy, jednocześnie demontując tory. W roku 1972 otwarto Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji koło Żnina, a zarząd PKP podjął decyzję o otwarciu linii turystycznej Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa.

W 2002 roku powiat Żniński wraz z gminą Gąsawa przejęły majątek od PKP. Od tej chwili ŻKP jest samodzielną spółką, przewożącą co roku do stu tysięcy osób.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.