PARTNER PORTALU
  • BGK

Żniwo upałów: setki spóźnionych pociągów dziennie

  • PAP    19 lipca 2010 - 17:45

W czasie fali upałów, jaka w zeszłym tygodniu przetoczyła się nad Polską, spóźniało się ok. 200 pociągów dziennie, ale do poważnych uszkodzeń sieci kolejowych nie doszło - poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.
Jak poinformował Siemieniec, w poniedziałek pociągi jeżdżą już zgodnie z rozkładem. - W czasie upałów pociągi spóźniały się najczęściej około kilku minut. Największe opóźnienie wyniosło ok. 20 minut - powiedział.

Rzecznik wyjaśnił, że opóźnienia pociągów były spowodowane wprowadzanymi z powodu upałów ograniczeniami prędkości. Kolejarze argumentowali, że utrzymujące się upały mogą powodować rozciąganie się wystawionych na działanie wysokich temperatur szyn. Gdyby powstało wypaczenie szyny, pociąg nie mógłby już takim odcinkiem torów przejechać.

Przechodzące w weekend nad krajem nawałnice powodowały, że w niektórych miejscach na tory spadały zwalone drzewa. Jednak - jak zapewnił rzecznik - obecnie wszystkie odcinki torów są przejezdne.

W Polsce jest ok. 19 tys. km linii kolejowych; stan zaledwie 37 proc. z nich jest oceniany jako dobry, 36 proc. - dostateczny, a 27 proc. - niezadowalający. Oznacza to, że prawie jedna trzecia linii kwalifikuje się do natychmiastowego kompleksowego remontu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.