PARTNER PORTALU
 • BGK

Zniżka na przejazdy dla nauczycieli w Sejmie

 • AT    26 lutego 2013 - 19:28
Zniżka na przejazdy dla nauczycieli w Sejmie

Do marszałek Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o uprawnieniach do ulgowych przejazdów przyznający nauczycielom przedszkoli prawa do ulg, takich, jakie posiadają nauczyciele szkół i nauczyciele akademiccy.
Celem nowelizacji jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Spór o sposób wykonania orzeczenia, w którym TK uznał, że nauczyciele przedszkoli nie mogą być wyłączeni z katalogu osób uprawnionych do 37 proc. ulg na przejazdy komunikacją publiczną, trwa prawie dwa lata. Rząd wielokrotnie podnosił, że zrównanie uprawnień nauczycieli w tej kwestii będzie zbyt obciążające dla budżetu państwa.  

Wg projektu zniżki dla nauczycieli na przejazdy transportem zbiorowym powinny zostać obniżone do 33 proc. Byłaby to ulga przy przejazdach kolejami w pociągach osobowych oraz przy przejazdach autobusami, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych.

Zgodnie z ustawą o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego obecnie nauczycielom przysługuje prawo do ulgi w wysokości 37 proc. przy przejazdach pociągami osobowymi w klasie 2 na podstawie biletów jednorazowych oraz publicznym transportem zbiorowym autobusowym w komunikacji zwykłej na podstawie biletów miesięcznych.

Ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 lipca 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • krzyciel, 2013-03-01 08:58:21

  Ciekawe, czy krytycy zniżek dla nauczycieli uwzględnili np. sytuację szkół w małych miejscowościach czy na wsiach. Tam są raczej niewielkie szanse na znalezienie nauczyciela do każdego przedmiotu na miejscu - wielu zatem nauczycieli dojeżdża, często dziesiątki kilometrów, korzystając z komunikacji p...ublicznej. Na razie takie dojazdy są w miarę tanie, bo nauczyciel płaci połowę (w PKS) czy 2/3 (w PKP). Więc nawet na kilka godzin w tygodniu może się opłacić jechać. Ale jak zniżki znikną? Skąd dyrektor wiejskiej szkoły weźmie fizyka czy chemika, jeżeli ten będzie musiał na dojazdy wydać to, co zarobi w szkole?  rozwiń
 • magdalena, 2013-02-27 21:45:42

  Zosiu, nie irytuj się tak, bo nie warto. Z tych zniżek nikt prawie nie korzysta, bo dotyczą one przejazdów pociągami osobowymi i autobusami PKS (i to tylko w przypadku biletów miesięcznych). Temat nie jest nowy. Kilka tygodni temu na którymś z portali autor artykułu zauważył, że dzięki tym ulgom nau...czyciel może zjeździć całą Polskę. Chętnie bym mu opłaciła tę podróż, o ile znajdzie osobowe pociągi dalekobieżne. Na krótkich trasach, jeśli w ogóle jadę pociągiem, a zdarza się to raz na kilka lat, nie zawracam sobie głowy tymi ulgami czy legitymacjami, tylko korzystam tak jak wszyscy z przejazdu weekendowego lub tam i z powrotem. W komunikacji miejskiej takiej zniżki nigdy nie było, więc w autobusach nauczyciele praktycznie z niej nie korzystają.  rozwiń
 • zofia, 2013-02-27 12:10:48

  A Kto płaci za te zniżki? Oczywiście podatnicy a najwięcej Ci, którzy nie maja żadnych zniżek. Jednym się likwiduje przywileje a innym dodaje. i co to ma wspólnego z zaciskaniem pasa.