PARTNER PORTALU
  • BGK

Zniżki w opłatach za odpady dla rodzin wielodzietnych

  • PAP    27 czerwca 2013 - 07:32
Zniżki w opłatach za odpady dla rodzin wielodzietnych

Zniżki dla rodzin wielodzietnych w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi znalazły się w programie „Nas troje i więcej” przegłosowanym w środę przez radnych miasta Katowice.
O ulgi będą mogły się starać m.in. rodziny zastępcze. Uchwała umożliwia rodzinom wielodzietnym skorzystanie z 20-proc. zniżki w opłacie za odbiór odpadów, zależnej od liczby mieszkańców w danym lokalu.

Stawki za wywóz i gospodarowanie odpadami katowiccy radni uchwalili w grudniu ub. roku, od 1 lipca będą wynosiły 14 zł od osoby miesięcznie za śmieci posegregowane i 20 zł za niesegregowane.

Kilka tygodni temu samorząd Katowic zaproponował zmiany w wyliczaniu tych opłat. Propozycja przewiduje m.in. naliczanie opłat od liczby osób w przypadku domów jednorodzinnych oraz w budynkach, w których znajdują się maksymalnie cztery lokale mieszkalne.

Dla pozostałych budynków, gdzie znajduje się pięć i więcej mieszkań, opłata ma być ustalana od powierzchni lokalu mieszkalnego. W środę projekt nie znalazł się w porządku obrad sesji.

Przewodniczący Rady Miasta Katowice Jerzy Forajter powiedział, że projektowane zmiany nie dotarły do biura Rady. „Pan prezydent nie przesłał ich jeszcze do rady" - powiedział przewodniczący Forajter.

Asystent prezydenta Katowic Maciej Biskupski poinformował, że aktualnie propozycja jest konsultowana, zbierane są opinie mieszkańców, z których wiele jest negatywnych.

Dodał, że oczekiwania wobec miasta, by dla lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych przyjąć rozliczanie odpadów w oparciu o metr kwadratowy wyrazili w liście otwartym do prezydenta prezesi spółdzielni mieszkaniowych.

„W odpowiedzi na list pan prezydent przedłożył projekt uchwały, która jest konsultowana. Od tych wszystkich opinii będzie zależało, czy projekt będzie procedowany" - powiedział Biskupski.

Biskupski zaznaczył, że niezależnie od tego, przygotowania do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej przebiegają bez zakłóceń.

Program „Nas troje i więcej" jest realizowany w Katowicach od dwóch lat. Skierowany jest do rodzin wielodzietnych - bez względu na dochód, rodzin zastępczych - bez względu na liczbę dzieci oraz rodzin z dziećmi korzystającymi z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Oprócz zniżek w opłatach za odpady, umożliwia m.in. rodzinom wielodzietnym zakup biletów wstępu z 50 proc. zniżką na płatne zajęcia, imprezy kulturalne i sportowe organizowane przez miejskie jednostki organizacyjne kultury i sportu (w zgłoszonym przez te jednostki zakresie).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.