PARTNER PORTALU
  • BGK

Znów palą się składowiska odpadów

  • pt    19 września 2016 - 11:44
Znów palą się składowiska odpadów
Z płonącej hałdy odpadów unosi się toksyczny dym (fot.dabrowkawielkopolska.pl)

• Ostatnie dni przyniosły kolejne pożary w wielkich składowiskach odpadów.
• Paliło się w Gaci i Kłodzie koło Piły.
W weekend płonął należący do firmy Eneris Surowce i miasta Piła zakład w Kłodzie pod Piłą. Z żywiłem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej. Pożar widać było z kilku kilometrów.

W zakładzie pożar wybuchł już kilka dni wcześniej, ale wówczas został szybko ugaszony.

Dwa dni wcześniej palił się magazyn odpadów wielkogabarytowych w Gaci. Na miejsce przyjechało kilkanaście jednostek straży pożarnej z Brzegu i dolnośląskiej Oławy. Dym widoczny był z odległości kilku kilometrów.

Czytaj też: Śmieciowy interes z pożarami na składowiskach

- Zapalił się magazyn odpadów wielkogabarytowych. Wiadomo, było sucho w ostatnich dniach, temperatury wysokie i to mogło mieć wpływ, ale przyczyny pożaru na chwilę obecną nie znamy – tłumaczył Radiu Opole Kazimierz Bączek z Zakładu Gospodarowania Odpadami w miejscowości Gać.

Na miejscu pracują policjanci, którzy ustalają przyczyny pożaru.

Pożary składowisko odpadów są w ostatnich latach prawdziwą plagą. Nie brak głosów, że winne jest zbyt łagodne prawo: mandaty za zaniedbania, które skutkują pożarami są niewielkie i w efekcie pożar nie przynosi właścicielom strat, a wręcz przeciwnie, może być ekonomicznie korzystny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • rr3, 2016-09-19 15:07:20

    Oczywiście, ze skłądowiska odpadów na pozarach korzystają. A i samorządom (wielu) jest to na rękę, w sytuacji gdy kończą się kwatery na odpady. Pożary to polski patent na zagospodarowywanie odpadów. Po opieszałym wyjaśnianiu przyczyn kilkudziesięciu pożarów są one na rękę i władzy centralnej. Jak...a by władza nie była polskie myślenie zwycięża. jak długo jeszcze?  rozwiń
  • Zdrowe pożary odpadów, 2016-09-19 14:58:59

    Pożary odpadów na szczęście nie pogarszają jakości powietrza... teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Splonela-sortownia-smieci-w-Bielsku-Bialej-2399.html