PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrównoważony rozwój - krok po kroku

  • AW    28 stycznia 2011 - 09:50
Zrównoważony rozwój - krok po kroku

Fundacja Sendzimira wydała cykl reportaży filmowych, ukazujących praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych. To przykłady dobrych praktyk angażowania mieszkańców do podejmowania lokalnych decyzji.
ISPIS to metoda systemowego, wspólnego wypracowywania rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, opracowana przez Alana AtKissona z AtKisson Group. Tą metodę wykorzystywały do tworzenia swoich strategii firmy takie jak Toyota, Volvo czy Nike, miasta takie jak Pittsburgh (USA) czy Sztokholm, uniwersytety i organizacje (m. in. UNEP czy WWF). Fundacja Sendzimira stosuje metodę ISIS w Polsce w pracy ze społecznościami lokalnymi, firmami, organizacjami oraz w projektach edukacyjnych dla studentów. Jedną z gmin pracujących ta metodą jest Zawoja.

„Enkoping – Zawoja – Karpacz: dobre praktyki gospodarki komunalnej ze Szwecji” to reportaż z wizyty studyjnej w Szwecji członków społeczności lokalnych (władz, organizacji pozarządowych, pracowników parków narodowych, etc.) Zawoi i Karpacza. We współpracy z Fundacją Sendzimira pracują one nad wdrożeniem zrównoważonych rozwiązań w zakresie zasobów wodnych oraz gospodarki odpadami w swoich gminach, zaś celem wyjazdu było zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami zintegrowanej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Film przedstawia obiekty, które mogą stanowić inspirację dla ich zastosowania w Polsce, m.in.: park wodny oczyszczający wody deszczowe, elektrociepłownię spalającą biomasę pochodzącą z plantacji wierzby energetycznej, która jest nawożona ściekami i osadami z oczyszczalni ścieków i inne obiekty wykorzystujące biomasę do produkcji energii.

„Jak wspólnie rozwiązać problem ścieków w Zawoi?” to film przedstawiający proces zaangażowania lokalnej społeczności w podejmowanie decyzji o gospodarce ściekowej w gminie, przy udziale uczestników 13 edycji Akademii Letniej Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju (2010). Film pokazuje jak można szukać alternatyw dla scentralizowanego systemu kanalizacji na obszarach o rozproszonej zabudowie oraz budować świadomość i poparcie społeczne w kwestiach inwestycji w gminie.

Reportaże powstały w ramach projektu Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Filmy te możesz zobaczyć tu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.