Zużycie wody, a podatek śmieciowy

Jak wyliczyć opłatę śmieciową na bazie zużycia wody, jeśli nie ma wodomierzy?
Zużycie wody, a podatek śmieciowy

Czy można wyliczyć opłatę śmieciową na bazie zużycia wody, skoro nie wszędzie są zamontowane liczniki?

Rzeczywiście podniesiony w pytaniu problem jest zgłaszany, jako poważne zastrzeżenie dla stosowania tego sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jednakże w Sępolnie Krajeńskim od lat jest stosowany podobny system w przypadku rozliczania kosztów wywozu i oczyszczania nieczystości płynnych. W całym kraju w przypadku braku liczników powszechną praktyką jest stosowanie wskaźników. W przypadku braku wodomierza głównego, ilość zużytej wody określa się na podstawie przeciętnych norm zużycia określonych zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Normy te można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r.

Jedną z alternatyw jest tak zwana opłata pogłówna. Co to w ogóle jest?

Podatek pogłówny jest formą podatku osobistego, zgodnie z którą każdy podatnik płaci nominalnie określoną kwotę podatku. W przeciwieństwie np. do podatku dochodowego przedmiotem opodatkowania jest sama osoba podatnika a nie jego dochód. W ustawie z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku gminach oraz niektórych innych ustaw ustawodawca określił kilka metod ustalania opłat za za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jedna z nich jest oparta o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Ta opłata przez analogię do podatku pogłównego może być nazywana opłatą pogłówną.

Pytania i odpowiedzi pochodzą z platformy e-learningowej Fundacji Promocji Gmin Polskich, która została dofinansowana ze środków dotacji NFOŚIGW w ramach Programu "Wspieranie realizacji programów edukacyjnych w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej oraz w ramach kampanii informacyjno-promocyjnych". Patronat nad projektem objął Portalsamorządowy.pl.

Gwoli ścisłości (dla mniej zorientowanych) wypada podkreślić, że żeby opłata śmieciowa działała, trzeba najpierw ustalić dla mieszkańców stawkę, według której będzie ona liczona. Wg. nowego prawa o utrzymaniu czystości można to zrobić albo w uzależnieniu od ilości zużytej wody, albo liczby mieszkańców, albo powierzchni zajmowanej przez nieruchomość.

 

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawe jak sobie radzą na Zachodzie ze zryczałtowaną opłatą za odpady, którą "od zawsze" mieli u siebie?... Pewnie teraz krążą tam "polskie dowcipy": dlaczego w Polsce są kamery w lasach i dzikie wysypiska? Bo w Polsce nie mogą pokonać problemu opłat i kombinują jak by tu znowu ...o kolejnych dziesięć lat odłożyć reformy... rozwiń

Wodnik Głuptasek, 2012-04-12 20:57:53 odpowiedz

Sępólno Krajeńskie wywozi odpady z oczyszczalni ścieków na pola rolników w Kamieniu Krajeńskim - sprawdzić -Coś tu cuchnie

Dodano: 17 maja 2008, 0:25 Autor: Maja Erdmann, maja.erdmann@pomorska.pl
Zrobili wielką kupę. Na środku pola. W młodym życie. Kupa śmierdzi tak, że trudno
...oddychać. Smród niesie się na kilometr.

I nikt nie został ukarany - nie wszczęto dochodzenia a Burmistrz Kamienia Krajeńskiego akceptuje łamanie prawa.

rozwiń

T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-11 23:33:46 odpowiedz

Własne wody to jest to!

Pachuś, 2012-04-11 19:47:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE