PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwrot pieniędzy za odśnieżanie

  • PAP    23 marca 2012 - 06:57
Zwrot pieniędzy za odśnieżanie

Cztery beskidzkie gminy: Koszarawa, Milówka, Ujsoły, Istebna, mogą liczyć na zwrot przez MSW części funduszy, które przeznaczyły na odśnieżanie dróg.
Częściowy zwrot przysługuje samorządom, w których odśnieżanie dróg gminnych pochłonęło kwotę wyższą niż 5 proc. dochodów własnych. Tak było m. in. w Ujsołach, gdzie tegoroczne dochody własne szacowane są na ok. 3,5 mln zł, a wydatki na usuwanie śniegu sięgnęły 270 tys. zł.

Wójt Ujsół Tadeusz Piętka powiedział, że do samorządu należy utrzymanie blisko 80 km dróg. „W ubiegłym roku na ich utrzymanie, w tym odśnieżanie, przeznaczyliśmy 68 tys. zł. Na cały rok 2012 zaplanowaliśmy 91 tys. zł, ale w styczniu i lutym wydaliśmy już 270 tys. zł. To było zjawisko klęskowe. Wykazaliśmy ministrowi, że dobrze zaplanowaliśmy fundusze, ale zostały one wydane w dwa miesiące i to z trzykrotnym przebiciem. Wiem, że możemy liczyć na pieniądze z MSW i czekamy na nie” – powiedział.

Dotychczas wykazane przez samorząd Ujsół kwoty nie są ostateczne. W niektórych przysiółkach nadal trwa odśnieżanie. Ciężki sprzęt dopiero w czwartek udrożnił szosę Kubiecówka w Glince, która prowadzi do kilku gospodarstw.

Na zwrot nie ma co liczyć gmina Rajcza, która również borykała się ze śniegiem. Gminy o wyższych dochodach – choć odśnieżanie również pochłonęło ogromne kwoty – nie przekroczyły bowiem 5-proc. progu. W Rajczy dochody własne sięgają 8 mln zł. Koszt odśnieżania dróg gminnych nie przekroczył jednak kwoty ok. 400 tys. zł, która stanowi 5 proc. dochodów własnych.

Wójt Rajczy Kazimierz Fujak powiedział, że na odśnieżanie dróg gminnych i powiatowych, na których utrzymanie pieniądze przekazuje starostwo, przeznaczonych zostało o ponad 500 tys. zł więcej niż w poprzednich latach, czyli blisko 1 mln zł. „Na ten rok od powiatu na drogi dostaniemy 416 tys. zł, a na ich odśnieżanie wydaliśmy już 530 tys. zł. Na pozimowe naprawy, a dziur w drogach gminnych i powiatowych jest bardzo dużo, nie ma już pieniędzy. Zwracamy się o uwzględnienie specyfiki naszej sytuacji, bo nie mamy funduszy na naprawy, czy bieżące utrzymanie dróg” – powiedział.

Zdaniem Eryka Skiby z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego śląskiego urzędu wojewódzkiego, Rajcza obecnie nie ma szans na zwrot. „Jest problem wykazania, że wydatki na odśnieżanie dróg gminnych przekroczyły 5 proc. Tego nie da się zmienić, czy obejść. Nie można jednak wykluczyć, że Rajcza osiągnie ten pułap w przyszłości, bo wydatki na utrzymanie zimowe mogą wystąpić choćby w listopadzie i grudniu” – powiedział.

Skiba dodał, że wysokość kwot, które MSW przekaże gminom, będzie zbliżona do różnicy między faktycznymi wydatkami poniesionymi na odśnieżanie a zaplanowanymi w gminnych budżetach kwotami na zimowe utrzymanie.

Wyjątkowo obfite dwudniowe opady śniegu nawiedziły Beskidy 17 i 18 lutego. W górach spadło do półtora metra śniegu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.