PARTNER PORTALU
  • BGK

Żywiecczyzna inwestuje na potęgę

  • Gazeta Żywiecka    5 kwietnia 2011 - 14:50
Żywiecczyzna inwestuje na potęgę

Osiemnaście inwestycji znalazło się na liście zadań przeznaczonych do realizacji w ramach pieniędzy z ostatniej promesy ministra spraw wewnętrznych i administracji.
W lutym starosta Andrzej Zieliński otrzymał z rąk ministra Jerzego Millera promesę na ponad 10 mln zł. To jedna z transz pieniędzy, które ministerstwo przeznacza na usuwanie skutków powodzi w naszym kraju.

Osiemnaście inwestycji wytypował jeszcze w marcu zarząd powiatu żywieckiego. Spośród wszystkich samorządów Śląska, powiat żywiecki dostał najwięcej. Pieniądze trzeba wydać do końca roku.

W przeciwnym razie powiat będzie musiał zwrócić niewykorzystane kwoty. Starosta Andrzej Zieliński przekonuje jednak, że tym razem środki pojawiły się na tyle wcześnie, że nie powinno być z tym problemów.

Rok wcześniej jednak, część zadań realizowana była w trybie z wolnej ręki. Tym, którzy wyrażali swoje wątpliwości, co do legalności takich postępowań, musiało wystarczyć tłumaczenie, że nie ma już czasu na organizowanie pełnych procedur przetargowych.

Oprócz tego, bezpośrednio do gmin Żywiecczyzny z ministerialnych pieniędzy trafi jeszcze łącznie ponad 14 mln zł. Podobnie jak w przypadku powiatu, pieniądze można wydać jedynie na usuwanie strat w mieniu publicznym.

Inwestycje finansowane w ten sposób nie wymagają natomiast od samorządów wkładu własnego. Starosta dodaje również, że o ile nie będzie kolejnych znaczących kataklizmów w Polsce, kolejne środki na usuwanie skutków minionych powodzi minister obiecał przekazać na przełomie lipca i sierpnia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.