PARTNER PORTALU
  • BGK

1,2 mln zł na dokumentację modernizacji torów kolejowych Białystok-Kuźnica

  • PAP    6 marca 2015 - 14:40
 1,2 mln zł na dokumentację modernizacji torów kolejowych Białystok-Kuźnica
Przygotowywana do modernizacji 60-km kolejowa trasa Białystok-Sokółka - Kuźnica będzie obsługiwać zarówno ruch osobowy jak i towarowy (fot.flickr.com/Nick Ares)

Ponad 1,2 mln zł będzie kosztowała dokumentacja potrzebna do modernizacji torów kolejowych z Białegostoku do granicy z Białorusią w Kuźnicy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisało z wykonawcami umowę w tej sprawie.
Studium wykonalności dla tej inwestycji będzie gotowe w kwietniu 2016 r. Dokument jest podstawą do przygotowania prac budowlanych. Inwestycja do Kuźnicy będzie stanowić ważne uzupełnienie międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - powiedział w piątek PAP rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe SA Maciej Dutkiewicz.

Dokumenty potrzebne do budowy, za 1 mln 245 tys. zł przygotuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm: TEC CUATRO S.A., TRN I Ingenieria y Planificacion de Infraestructuras S.A.

Przygotowywana do modernizacji 60-km kolejowa trasa Białystok-Sokółka - Kuźnica będzie obsługiwać zarówno ruch osobowy jak i towarowy. Trasa ta znajduje się na liście ważnych inwestycji kolejowych zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym samorządu województwa podlaskiego z rządem na lata 2014-2023.

Dutkiewicz poinformował w komunikacie, że obecnie trasa Białystok-Kuźnica jeździ kilkanaście pociągów pasażerskich i towarowych. prędkość jaką mogą rozwijać to 60 km/h. Po modernizacji będą mogły jeździć 120 km/h. "Dzięki wzmocnieniu torów i wiaduktów będzie można zwiększyć ciężar przewożonych ładunków. W każdym wagonie będzie mogło być ich więcej o około 10 ton" - dodaje Dutkiewicz.

W jakim wariancie trasa Białystok-Sokółka-Kuźnica będzie modernizowana jeszcze nie wiadomo. Wykonawcy studium mają opracować cztery warianty inwestycji wraz z zakresem prac, efektami i kosztami. Dopiero wtedy PKP PLK wybierze rozwiązanie optymalne. Dopiero wtedy powstanie projekt inwestycji.

PKP PLK w styczniu 2015 r. rozpoczęło przygotowania do modernizacji i rewitalizacji kilku innych linii kolejowych w Podlaskiem. Chodzi o nieczynne dziś trasy: Łapy-Śniadowo do granicy województwa oraz Śniadowo-Łomża, odcinek Kuźnica Białostocka-Gieniusze, a także rewitalizację linii Bufałowo Wschód - Bufałowo oraz odcinek od granicy państwa do Chryzanowa. Trwają prace nad wyłonieniem firm, które opracują studia wykonalności dla tych inwestycji.

Pieniądze na ten cel - 1,2 mln zł przeznaczył już wcześniej zarząd województwa podlaskiego. Modernizacje tych tras mają natomiast kosztować ok. 200 mln zł - podawało wcześniej PAP PKP PLK.

Dutkiewicz powiedział że do przetargu na studia wykonalności dla tych tras zgłosiło się osiem podmiotów. Trwa weryfikacja i sprawdzanie tych ofert.

W Kontrakcie Terytorialnym są też zapisane inne inwestycje kolejowe: Białystok-Bielsk Podlaski, granica województwa - Czeremcha-Hajnówka i Lewki-Hajnówka. Najważniejszą inwestycją kolejową jest natomiast modernizacja Rail Baltica - międzynarodowej trasy E75 na odcinku Warszawa-Białystok. Z kontraktu województwa podlaskiego jest modernizowany odcinek Sadowne-Białystok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.