PARTNER PORTALU
  • BGK

1,3 tys. zł miesięcznie za Mieszkanie plus. Za dużo?

  • PAP/JS    17 lutego 2018 - 09:20
1,3 tys. zł miesięcznie za Mieszkanie plus. Za dużo?
Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie (fot. pixabay.com)

Stawka czynszu w jarocińskim Mieszkaniu plus powinna w tym mieście stanowić ciekawą ofertę - ocenił prezes Grupy Inwest Piotr Hofman. Jego zdaniem wysokość czynszu jest atrakcyjna.
Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Obecnie domy są wykańczane. Pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić do mieszkań w drugiej połowie kwietnia 2018 roku.

Jak kalkulował Hofman, jeżeli z całkowitego kosztu wynajmu odejmiemy koszty eksploatacyjne na poziomie średnim ok. 300 zł to sam czynsz wyniesie 1000 zł - czyli 18 zł za m kw. "To stawka, która według mnie jest atrakcyjna i powinna w mieście wielkości Jarocina stanowić ciekawą ofertę" - ocenił ekspert.

Tym bardziej - jak dodał - że dotyczy to całkowicie nowego budynku i mieszkania o standardzie wyższym niż mieszkania w starej substancji budynkowej. "Pamiętając o wsparciu 500 plus, oferta tym bardziej będzie stanowiła ważny element budujący w skali Jarocina nowe szanse rozwojowe dla miejscowej społeczności" - stwierdził.

Hofman przypomniał, że czynsz w programie Mieszkanie plus jest wynikową kilku parametrów. "Założeniem pierwotnym miała być stawka czynszowa, bez opłat eksploatacyjnych, na poziomie zdecydowanie niższym niż stawki komercyjne. Ponadto bardzo ważnym komponentem całej idei jest fakt realizacji programu 500 plus. Te dwa programy idealnie się uzupełniają. Rodzina np., z trójką dzieci otrzymując 1000 zł może środki te przeznaczyć na opłatę czynszową w programie Mieszkanie plus" - podsumował.

Innego zdania jest dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Jego zdaniem opłaty za Mieszkanie plus w Jarocinie są za wysokie.

"Niestety, to zbyt dużo dla tego programu. Rynek komercyjny oferuje nawet niższe czynsze" - powiedział Cebula. Zauważył jednak, że "dla rodzin z mniejszymi dochodami program Mieszkanie plus jest dzisiaj często jedyną realną szansą na własne lokum".

"W przypadku mieszkania o powierzchni 55 m kw. trzeba zebrać gotówkę w kwocie powyżej 200 tysięcy" - powiedział dyrektor HRE Think Tank. "Część z tych rodzin z różnych powodów - brak wkładu własnego do kredytu, trudna przeszłość w budowaniu historii kredytowej - jest wykluczona w dążeniu do podstawowej potrzeby, czyli do bezpiecznego dachu nad głową dla siebie i rodziny" - zaznaczył Cebula.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.