1,5 mld zł na tunel pod miastem

Prawie 1,5 mld zł ma kosztować budowa podziemnego tunelu pod Łodzią, który ma połączyć nowo budowany dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska.
1,5 mld zł na tunel pod miastem

Poruszać się w nim mają m.in. pociągi łódzkiej kolei aglomeracyjnej. Budowa 11-kilometrowego tunelu ma się rozpocząć najwcześniej w 2013 roku, a zakończyć w 2016 roku. O inwestycji poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Jak zmieni się łódzki dworzec w 2012 roku?

Jak powiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (zabierz głos/oceń marszałka województwa), wiosną tego roku ma być gotowe studium wykonalności tunelu. Jego ukończenie umożliwi rozpoczęcie procedury składania wniosku o unijne pieniądze. Według planów inwestycja ma być sfinansowana w 85 proc. z pieniędzy Unii Europejskiej. Pozostałą kwotę mają pokryć partnerzy projektu: oprócz urzędu marszałkowskiego również łódzki magistrat i PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podziemny tunel pod Łodzią wiąże się z budowanym właśnie podziemnym dworcem Łódź Fabryczna. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Unii Europejskiej. Pod ziemią znajdzie się osiem torów i cztery perony dworcowe, a nad nimi ma przebiegać sieć podziemnych ulic i część dworca autobusowego. Powstaną nowe przystanki i trasy tramwajowe, a w północnej części dworca znajdą się przystanki przesiadkowe autobusów miejskich, regionalnych i dalekobieżnych.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Torpol, włoska Astaldi SpA, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor” oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Mińsku Mazowieckim. Firma Astaldi realizowała już podobne inwestycje m.in. w Bolonii i Turynie.

Otwarcie nowego dworca i węzła komunikacyjnego w Łodzi planowane jest na 2015 rok. Inwestycja współfinansowana przez UE ma kosztować ponad 1,75 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie ma takiego tunelu,którego nie można pokonać!!!

wspólnie, 2012-01-09 21:27:01 odpowiedz

Znów te tunele...

Jóm, 2012-01-09 19:48:08 odpowiedz

To bez wątpienia NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE W ŻYCIU !!! KOLOSALNE WYDARZENIE!!!

IDEAL, 2012-01-09 19:38:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE