1,5 roku na obwodnicę Końskich

Budowa obwodnicy Końskich (Świętokrzyskie) i rozbudowa ponad 11-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 728 mają usprawnić za półtora roku ruch na trasie, będącej alternatywą dla krajowej "7". W piątek w Kielcach podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji.
1,5 roku na obwodnicę Końskich
Nowa obwodnica Końskich, w połączeniu ze zmodernizowanym odcinkiem drogi nr 728 (od skrzyżowania z krajową "74" do krzyżówki z "42"), wyprowadzi część ruchu tranzytowego z miasta, uciążliwego teraz zwłaszcza w centrum.

Jak oceniła rzeczniczka Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Iwona Sinkiewicz (oceń działania marszałka), rozbudowa obecnego układu komunikacyjnego powinna przyczynić się również do otwarcia nowych terenów inwestycyjnych.

Harmonogram robót przewiduje oddanie 16-kilometrowego odcinka do użytku z końcem sierpnia 2013 roku. Realizacja inwestycji ma kosztować ogółem 133 mln zł. W 70 proc. zostanie sfinansowana w ramach unijnego programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Resztę pieniędzy wyłoży samorząd wojewódzki oraz powiatowy i miejsko-gminny.

Biegnąca przez Końskie 158-kilometrowa droga wojewódzka nr 728 ma znaczenie ponadregionalne, ponieważ łączy węzeł drogowy S7 w Grójcu (Mazowieckie) z drogą krajową nr 78 w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), prowadząc przez dwa powiaty województwa łódzkiego - opoczyński i przysuski.

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponuje w tym roku budżetem w wysokości 480 mln zł. Z tej kwoty 35 mln zł przeznaczono na wydatki bieżące, w tym na zimowe utrzymanie dróg. Wydatki inwestycyjne pochłoną 445 mln zł, z tego prawie 23 mln zł zagwarantowano na prace na drogach wojewódzkich finansowane wyłącznie przez region. Pozostała kwota wesprze inwestycje współfinansowane przez UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE