PARTNER PORTALU
  • BGK

1,5 roku na obwodnicę Końskich

  • PAP    27 stycznia 2012 - 16:12
1,5 roku na obwodnicę Końskich

Budowa obwodnicy Końskich (Świętokrzyskie) i rozbudowa ponad 11-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 728 mają usprawnić za półtora roku ruch na trasie, będącej alternatywą dla krajowej "7". W piątek w Kielcach podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji.
Nowa obwodnica Końskich, w połączeniu ze zmodernizowanym odcinkiem drogi nr 728 (od skrzyżowania z krajową "74" do krzyżówki z "42"), wyprowadzi część ruchu tranzytowego z miasta, uciążliwego teraz zwłaszcza w centrum.

Jak oceniła rzeczniczka Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Iwona Sinkiewicz (oceń działania marszałka), rozbudowa obecnego układu komunikacyjnego powinna przyczynić się również do otwarcia nowych terenów inwestycyjnych.

Harmonogram robót przewiduje oddanie 16-kilometrowego odcinka do użytku z końcem sierpnia 2013 roku. Realizacja inwestycji ma kosztować ogółem 133 mln zł. W 70 proc. zostanie sfinansowana w ramach unijnego programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Resztę pieniędzy wyłoży samorząd wojewódzki oraz powiatowy i miejsko-gminny.

Biegnąca przez Końskie 158-kilometrowa droga wojewódzka nr 728 ma znaczenie ponadregionalne, ponieważ łączy węzeł drogowy S7 w Grójcu (Mazowieckie) z drogą krajową nr 78 w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), prowadząc przez dwa powiaty województwa łódzkiego - opoczyński i przysuski.

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponuje w tym roku budżetem w wysokości 480 mln zł. Z tej kwoty 35 mln zł przeznaczono na wydatki bieżące, w tym na zimowe utrzymanie dróg. Wydatki inwestycyjne pochłoną 445 mln zł, z tego prawie 23 mln zł zagwarantowano na prace na drogach wojewódzkich finansowane wyłącznie przez region. Pozostała kwota wesprze inwestycje współfinansowane przez UE.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.