PARTNER PORTALU
  • BGK

1,73 mld zł na budowę zbiornika Świnna Poręba

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 13:25
1,73 mld zł na budowę zbiornika Świnna Poręba

Około 1,73 mld zł zostanie przeznaczone na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie – przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy dotyczącej tej inwestycji.
„W planie finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2011 została przewidziana kwota 325 mln zł na finansowanie tej tak bardzo potrzebnej inwestycji dla Krakowa, Małopolski, ale tak naprawdę dla wszystkich mieszkańców dorzecza Wisły – powiedział w piątek w Sejmie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Dodał, że podczas ostatniej powodzi okazało się, jakie jest znaczenie tego zbiornika, który, niedokończony, przyjął 59 mln metrów sześciennych wody.

Zbiornik Świnna Poręba jest ostatnim niezrealizowanym zbiornikiem retencyjnym zlokalizowanym na rzece Skawie (karpacki dopływ Wisły). Geneza inwestycji sięga lat 70. ubiegłego stulecia.

Środki przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów zakończenia jego budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.

Ustawa z marca 2005 r. o ustanowieniu wieloletniego „Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2010” miała zapewnić środki finansowe z budżetu państwa na lata 2006-2010, aby można było zakończyć inwestycję w 2010 r.

Przewidziano na to w ustawie ok. 1,07 mld zł. Inwestycji nie zakończono, a przewidziane środki – zdaniem autorów nowelizacji – okazały się za małe.

Na podstawie zaktualizowanego zestawienia kosztów, w okresie objętym projektem nowelizacji ustawy (lata 2006 – 2013) koszt przedsięwzięcia wyniesie 1,73 mld.

Wcześniejsze zestawienie – zdaniem autorów projektu nowelizacji – nie obejmowało w szczególności kosztów linii kolejowej na odcinku Stryszów-Zembrzyce.

„Wszyscy w Polsce wiedzą od dziesiątków lat, że ta inwestycja pozwoli na to, żeby skuteczniej chronić mieszkańców w całym dorzeczu Wisły. Traktujemy ją bardzo rzetelnie. (...) Wreszcie zapewniamy jej stabilne finansowanie” – powiedział w piątek Gawłowski.

Nowelizacja wprowadza zmiany wyłącznie w zakresie terminu i kosztów realizacji oraz źródeł finansowania (budżet państwa i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2011 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.