PARTNER PORTALU
  • BGK

1 mld zł na rozwój infrastruktury kolejowej w woj. podkarpackim

  • PAP    6 maja 2016 - 16:50
1 mld zł na rozwój infrastruktury kolejowej w woj. podkarpackim
"Chcemy zrealizować projekty za ponad 1 mld zł." (Fot.: Fotolia)

Członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe Włodzimierz Żmuda zapowiedział, że w najbliższych latach na poprawę infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu wydanych zostanie ponad 1 mld zł.
W piątek (6 maja) w podkarpackim urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja "Rozwój transportu kolejowego w woj. podkarpackim".

Żmuda na konferencji prasowej zaznaczył, że w l.2007-2015 PKP PLK wydały na poprawę infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu ponad 2,4 mld zł.

"W kolejnej perspektywie unijnej chcemy zrealizować projekty za ponad 1 mld zł. Za te pieniądze dokończona zostanie m.in. modernizacja linii z Rzeszowa do Krakowa. Ma to nastąpić do końca 2017 r., wówczas pociągi będą jeździć z prędkością 160 km/h" - dodał.

Zakończyć ma się również modernizacja linii kolejowej od Rzeszowa do Przemyśla, po jej zakończeniu pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/h. Zelektryfikowana ma zostać również linia do Ocic oraz do Jasła.

Żmuda zapowiedział, że bezpośrednie połączenie kolejowe stolicy Podkarpacia z Warszawą nastąpi dopiero po roku 2020. Wcześniej zrealizowane muszą zostać trzy projekty m.in. elektryfikacja linii do Ocic oraz remont linii między Radomiem i Warszawą.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma powiedział, że rząd będzie wspierał rozwój infrastruktury kolejowej w tych województwa, które w poprzednich latach "nie były dostrzegane z Warszawy". "Podkarpacie jest jednym z takich województw" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.