PARTNER PORTALU
  • BGK

10-km odcinek Odry zamknięty dla żeglugi

  • PAP    1 sierpnia 2014 - 17:52

Przez remont stopnia wodnego w Chróścicach (Opolskie) przez prawie dwa tygodnie zamknięty będzie dla żeglugi 10-km odcinek Odry: od śluzy Dobrzeń do śluzy Chróścice - podał Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Modernizacja stopnia wodnego w Chróścicach trwa od września 2011 roku. Jej koszt to 82 mln zł. Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu Piotr Stachura wyjaśnił, że inwestycja ma poprawić warunki żeglugi na opolskim odcinku Odry oraz podnieść poziom bezpieczeństwa powodziowego regionu.

Stachura tłumaczył, że prowadzona przez wrocławskie RZGW inwestycja wchodzi w kolejny etap realizacji, który wymaga obniżenia poziomu wody na 10-km odcinku Odry: od śluzy Dobrzeń do śluzy Chróścice. "Właśnie w związku z tym wspomniany odcinek rzeki będzie zamknięty dla żeglugi przez niecałe dwa tygodnie - od 4 do 16 sierpnia. Za wszelkie uniedogodnienia z góry przepraszamy i prosimy o uwzględnienie utrudnień w swoich planach żeglugowych" - zaapelował.

Dodał jednak, że w wyjątkowych przypadkach - jeżeli warunki hydrologiczne i wymogi technologiczne robót na to pozwolą - statki o niewielkim zanurzeniu będą mogły przepłynąć przez teren prac. Zaznaczył, że będzie to możliwe tylko w "pilnych i uzasadnionych przypadkach" i wymagać będzie wcześniejszych uzgodnień z administratorem odcinka - Zarządem Zlewni Środkowej Odry w Opolu. Powiedział też, że RZGW kontaktowało się już wcześniej z największymi firmami wykorzystującymi odrzańską drogę wodną np. do transportów wielkogabarytowych i informowało o planowanym wyłączeniu.

Czytaj też:  Modernizują stopień wodny w opolskim

Stachura podał, że stopień wodny Chróścice znajduje się na 168 km Odry w miejscowości Chróścice w gminie Dobrzeń Wielki (Opolskie). Jest jednym z 16 obiektów tego typu na opolskim odcinku Odry. "Realizowana obecnie w tym miejscu inwestycja zastąpi wysłużony już jaz kozłowo-iglicowy nowoczesną, w pełni automatyczną i mniej zawodną konstrukcją jazu klapowego, a także odnowi śluzę pociągową" - wyjaśniał.

Modernizacja ma na celu przystosowanie stopnia Chróścice do III klasy żeglugowej. Projekt przewiduje budowę nowego jazu klapowego z przepławką dla ryb, nowoczesną sterownią jazową, nadbudówkami maszynowni i stalową kładką pieszo-rowerową. Stary jaz iglicowy zostanie rozebrany jesienią tego roku. Nowy natomiast składać się będzie z trzech przęseł po 32 metry.

"Do tej pory oddano już do eksploatacji dwa przebudowane przęsła (...) W budynkach maszynowni i sterowni trwają ostatnie prace wykończeniowe i budowane jest trzecie przęsło" - poinformował rzecznik RZGW Wrocław.

W ramach inwestycji zaplanowano też m.in. gruntowny remont istniejącej dużej śluzy. "Prace przy śluzie są już na bardzo zaawansowanym etapie - obiekt powinien zostać oddany do eksploatacji w listopadzie 2014 roku" - dodał Stachura.

W ramach inwestycji mają też powstać np. dwie przystanie kajakowe, co - jak podkreślił Stachura - "z pewnością poprawi atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną tego odcinka rzeki". "Znakomita większość tych zadań jest już na bardzo zaawansowanym etapie realizacji, a część prac - m.in. związanych z modernizacją budynków przy śluzie - została już zakończona" - dodał.

Całkowita wartość modernizacji stopnia wodnego Chróścice to 82 mln zł. Inwestycja dofinansowana została unijną dotacją z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości prawie 68 mln zł. Zakończenie zadania planowane jest w połowie 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)